Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uchwała z dnia 1987-06-30 sygn. III CZP 41/86

Numer BOS: 2136294
Data orzeczenia: 1987-06-30
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt III CZP 41/86

Uchwała 7 sędziów - zasada prawna z dnia 30 czerwca 1987 r.

Przewodniczący: Prezes SN W. Sutkowski. Sędziowie SN: T. Bukowski, S. Dmowski, Z. Marmaj, K. Piasecki, Z. Świeboda (sprawozdawca), A. Wielgus.

Sąd Najwyższy z udziałem prokuratora Prokuratury Generalnej, W. Sztejn, rozpoznał wniosek Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 czerwca 1986 r. o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie prawne:

"Czy do zajęcia mienia ruchomego dłużnika, wchodzącego w skład majątku objętego wspólnością ustawową, wystarczy tytuł wykonawczy wydany jedynie przeciwko dłużnikowi, czy też niezbędne jest uzyskanie przez wierzyciela również klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika w trybie art. 787 k.p.c.?"

podjął następującą uchwałę i postanowił nadać jej moc zasady prawnej:

Zajęciu ruchomości będących we władaniu (współwładaniu) dłużnika (art. 845 § 2 k.p.c.), wchodzących w skład majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka, nie stoi na przeszkodzie okoliczność, że tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko dłużnikowi nie została nadana klauzula wykonalności także przeciwko jego małżonkowi (art. 787 § 1 k.p.c.).

Uzasadnienie

Pytanie prawne przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia spowodowane zostało rozbieżnością orzecznictwa. W szczególności według uchwały z dnia 21 sierpnia 1975 r. III CZP 59/75 (OSNCP 1976, z. 4, poz. 8) do zajęcia rzeczy ruchomej i do prowadzenia z niej egzekucji wystarczy tytuł wykonawczy wydany przeciwko dłużnikowi, jeżeli rzecz ruchoma znajduje się w jego władaniu, i to także wtedy, gdy taka rzecz stanowi składnik majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową. Odmienne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 6 września 1978 r. IV CR 258/78 (OSNCP 1979, z, 6, poz. 127), wyrażając pogląd, że w wypadku gdy wierzyciel ma tytuł wykonawczy jedynie przeciwko dłużnikowi, a jego małżonek sprzeciwia się zajęciu rzeczy powołując się na to, że objęta jest ona majątkiem wspólnym, komornik obowiązany jest odstąpić od zajęcia i zawiadomić wierzyciela o potrzebie uzyskania odpowiedniej klauzuli wykonalności.

Otóż przepis art. 787 § 1 k.p.c. stwarzający możliwość nadania przez sąd klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika tytułowi egzekucyjnemu wydanemu tylko przeciwko dłużnikowi jest procesową konsekwencją materialnoprawnej normy art. 41 § 1 k.r.o. stanowiącej, że zaspokojenia z majątku wspólnego może w zasadzie żądać także wierzyciel, którego dłużnikiem jest tylko jedno z małżonków. Klauzulę wykonalności zaś nadaje tytułowi egzekucyjnemu sąd na wniosek wierzyciela (art. 782 i 787 k.p.c.).

Ponieważ w pytaniu chodzi o egzekucję zmierzającą do zaspokojenia świadczeń pieniężnych w drodze egzekucji z ruchomości, rozważenia wymaga sytuacja określona w przepisie art. 845 § 2 k.p.c. Stwierdzić należy, że ani art. 787 k.p.c., ani inny przepis nie daje podstaw do przyjęcia, że dokonywanie zajęcia ruchomości wchodzących w skład majątku wspólnego odbywa się na innych zasadach niż przewidziane w art. 845 § 2 k.p.c. Przesłanką zajęcia ruchomości jest okoliczność formalna, a mianowicie władanie ruchomością przez dłużnika, a nie badanie przez komornika, czy przedmiot, który ma być zajęty, należy do majątku dłużnika. Komornik obowiązany jest jedynie uczynić zadość obowiązkowi wynikającemu z art. 847 k.p.c., w tym zwłaszcza o zajęciu zawiadomić osoby, co do których dłużnik podał, że przysługuje im prawo żądania zwolnienia zajętych przedmiotów od egzekucji. Dotyczy to także i takiego wypadku, gdy rzecz ruchoma znajduje się we współwładaniu dłużnika i jego małżonka. Jako rzeczy będące we władaniu dłużnika (art. 845 § 2 k.p.c.) należy rozumieć zarówno rzeczy, którymi dłużnik włada wyłącznie, jak i takie rzeczy, którymi włada on wraz z inną osobą, w szczególności wraz ze swym małżonkiem. Odmienny pogląd nie jest do przyjęcia przede wszystkim dlatego, że prowadziłby w przeważającej liczbie wypadków do uniemożliwienia zajęcia, a w konsekwencji do uniemożliwienia egzekucji, i to nie tylko z przedmiotów objętych wspólnością majątkową, lecz również w przedmiotów będących odrębnym majątkiem dłużnika, a znajdujących się we współwładaniu obojga małżonków. Poza tym przepisowi art. 845 § 2 k.p.c. - przy odmiennym stanowisku - nadana by została treść, według której zajęciu podlegałyby ruchomości, będące w "wyłącznym" władaniu dłużnika, a do takiej wykładni przepis ten nie daje podstaw.

Na tle stanu prawnego obowiązującego przed wejściem w życie ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 20, poz. 86) w orzecznictwie wyrażono też pogląd, że zajęcie nieruchomości stanowiących majątek wspólny bez klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika nie czyni tego małżonka bezbronnym i nie pozbawia go możliwości obrony takiej, jaką by podjął, gdyby zostało wszczęte przeciwko niemu postępowanie klauzulowe z art. 787 k.p.c. Jeżeli zajęcie ruchomości nastąpiło zgodnie z przepisem art. 845 k.p.c., a zatem było proceduralnie dopuszczalne, lecz naruszyło prawa materialne małżonka dłużnika, był on wobec braku przeciwko niemu klauzuli wykonalności osobą trzecią i mógł wystąpić z powództwem z art. 841 k.p.c., w którym mógł podnosić te wszystkie okoliczności, które byłyby badane w postępowaniu klauzulowym, w szczególności, że zajęta rzecz stanowi przedmiot jego majątku odrębnego (art. 33 k.r.o.), albo że wierzyciel nie może żądać zaspokojenia z rzeczy będącej przedmiotem majątku wspólnego ze względu na ograniczenie przewidziane w art. 41 § 2 k.r.o. Natomiast w razie zajęcia rzeczy ruchomej z naruszeniem przepisów procesowych, np. zajęto mienie ruchome należące do majątku wspólnego będące w wyłącznym władaniu małżonka dłużnika, małżonkowi dłużnika przysługiwała skarga na czynności komornika (art. 767 k.p.c.).

III. Ustawą z dnia 18 kwietnia 1985 r. wprowadzony został m.in. przepis art. 7671 k.p.c. o następującym brzmieniu: "§ 1. Jeżeli komornik na podstawie tytułu wykonawczego wydanego jedynie przeciwko dłużnikowi dokonał zajęcia przedmiotów stanowiących majątek wspólny dłużnika i jego małżonka, sąd w razie złożenia na tę czynność skargi przez małżonka dłużnika oraz podniesienia zarzutu z art. 41 § 3 k.r.o. orzeka również po przeprowadzeniu rozprawy o ograniczeniu lub wyłączeniu możliwości zaspokojenia się przez wierzyciela z majątku wspólnego. § 2. Na postanowienie sądu wydane w sprawie, o której mowa w § 1, przysługuje zażalenie". Przepis ten zatem przewiduje jeden środek w postaci skargi na czynności komornika, jako środek obrony małżonka dłużnika na dokonanie zajęcia mienia stanowiącego majątek wspólny w wypadku braku klauzuli wykonalności przeciwko temu małżonkowi, bez względu na to, czy zajęcie nastąpiło z naruszeniem przepisów procesowych, czy też materialnoprawnych. Według zaś poprzedniego stanu prawnego - o czym była już mowa - rozgraniczano środki obrony w zależności od tego, czy dotyczyły one naruszenia przez czynności egzekucyjne przepisów procesowych, czy też materialnoprawnych.

Wykładnia przepisu art. 7671 k.p.c. uzasadnia pogląd, że podstawą skargi na czynności komornika, oprócz zarzutów proceduralnych opartych na naruszeniu przez komornika art. 845 k.p.c. oraz zarzutów materialnoprawnych z art. 41 § 3 k.r.o., mogą być zarzuty oparte na przepisie art. 41 § 2 k.r.o., czyli te wszystkie materialnoprawne podstawy, które stosownie do ustalonych poglądów były brane pod uwagę w postępowaniu z art. 787 k.p.c. Za stanowiskiem, iż podstawą skargi na czynność komornika opartej na przepisie art. 7671 k.p.c. mogą być nie tylko zarzuty z art. 41 § 3 k.r.o., ale także zarzuty z art. 41 § 2 k.r.o., przemawia użyty w art. 7671 k.p.c. zwrot, że sąd orzeka "również". Nie do przyjęcia jest pogląd, że sąd w trybie skargi na czynności komornika może jedynie orzekać o zarzutach z art. 41 § 3 k.r.o., o zarzutach zaś z art. 41 § 2 k.r.o. w drodze powództwa ekscydencyjnego.

Z przepisu art. 7671 k.p.c. wynika, że sam fakt zajęcia ruchomości wchodzących w skład majątku wspólnego, mimo braku klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, nie stanowi podstawy do unicestwienia tej czynności, chyba że czynność ta była proceduralnie niedopuszczalna z mocy art. 845 k.p.c. albo naruszała prawa małżonka dłużnika w świetle art. 41 § 2 i § 3 k.r.o. Gdyby bowiem brak klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika stanowił procesową niedopuszczalność zajęcia ruchomości wchodzących w skład majątku wspólnego, ustawodawca nie dopuściłby w art. 7671 k.p.c. możliwości badania materialnoprawnej podstawy zajęcia, lecz sam brak klauzuli wykonalności uznałby za podstawę unicestwienia tej czynności.

Przepis art. 7671 k.p.c. zaś nie ma wpływu na wykładnię art. 845 § 2 k.p.c.

Z tych przyczyn udzielono odpowiedzi jak w sentencji uchwały.

OSNC 1988 r., Nr 1, poz. 3

Treść orzeczenia pochodzi z Urzędowego Zbioru Orzeczeń SN

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.