Postanowienie z dnia 2015-09-17 sygn. I Ns 1035/15
Numer BOS: 192122
Data orzeczenia: 2015-09-17
Rodzaj organu orzekającego: Sąd powszechny
Sędziowie: Łukasz Zamojski (przewodniczący)
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
- Stwierdzenie nabycia spadku w razie uprzedniego, wadliwego poświadczenia dziedziczenia (art. 669[1] k.c.)
- Uchylenie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 678 k.p.c.)
Sygn. akt I Ns 1035/15
POSTANOWIENIE
Dnia 17 września 2015 r.
Sąd Rejonowy w Gliwicach Wydział I Cywilny w składzie:
Przewodniczący: SSR Łukasz Zamojski
Protokolant: Małgorzata Pławecka
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 08 września 2015 r. w G.
sprawy z wniosku S. K.
z udziałem L. K., Ł. K., J. K.
o stwierdzenie nabycia spadku po P. K. (K.)
1. umarza postępowanie;
2. kosztami postępowania obciąża uczestników postępowania w zakresie przez nich poniesionym.
SSR Łukasz Zamojski
Sygn. akt I Ns 1035/15
UZASADNIENIE
Wnioskodawca S. K. domagał się wydania przez Sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia z mocy ustawy spadku po zmarłym w dniu 19 lutego 2014 r. ojcu P. K.. We wniosku został wskazany krąg spadkobierców ustawowych wśród których zostali wymienieni L. K. ostatnia żona zmarłego, Ł. K. syn zmarłego z drugiego małżeństwa, oraz J. K. i wnioskodawca S. K. jako synowie zmarłego z pierwszego małżeństwa.
Na rozprawie w dniu 8 września 2015 roku Sąd odebrał od wnioskodawcy i uczestniczki L. K. zapewnienie spadkowe w trybie art. 671 § 1 i 2 k.p.c. Uczestniczka złożyła ponadto do akt wypis aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia 18 sierpnia 2014 r.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
P. K., syn J. i H., urodzony w dniu (...)
w K., ostatnio stale zamieszkały w G., zmarł w dniu 19 lutego 2014 roku w G.. W chwili śmierci spadkodawca był żonaty z L. K. z domu N.. P. K. miał trzech synów z dwóch związków małżeńskich, dzieci przysposobionych czy pozamałżeńskich nie miał. Z pierwszego związku małżeńskiego z W. K. (z domu C.) pochodzą S. K. i J. K.. Z ostatniego małżeństwa z L. K. pochodzi Ł. K.. Zmarły nie pozostawił po sobie testamentu.
/dowody odpis skrócony aktu zgonu (k. 4), odpisy skrócone aktów urodzenia uczestników k. 5-7, zapewnienie spadkowe wnioskodawcy k. 18-18v/
W dniu 18 sierpnia 2014 r., przed notariuszem J. T. z kancelarii notarialnej w G. na wniosek L. K. i Ł. K. został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia po zmarłym P. K., zgodnie z którym na podstawie ustawy spadek nabyli jedynie L. K. oraz Ł. K. po ½ części każdy z nich. Poświadczenie dziedziczenia zostało zarejestrowane w Rejestrze Aktów Poświadczenia Dziedziczenia prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną pod numerem (...).
/dowody: zapewnienie spadkowe L. K. k. 18v, akt poświadczenia dziedziczenia, Rep. A Nr 3612/2014/
Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o okoliczności bezsporne, które znajdowały potwierdzenie w dokumentach zgromadzonych w materiale dowodowym, w pozostałym zaś zakresie Sąd oparł się o zapewnienie spadkowe.
Zarówno treść jak i autentyczność dokumentów zgromadzonych w sprawie nie była kwestionowana przez żadną ze stron, a i Sąd nie znalazł podstaw, aby czynić to z urzędu.
Sąd zważył, co następuje:
Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia z mocy przepisów art. 1025 i art. 1027 kodeksu cywilnego jest zrównany w swoich skutkach z prawomocnym postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Na podstawie art. 679 § 1, 2, 3 i 4 k.p.c. dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku, z zastosowaniem przepisów niniejszego rozdziału. Jednakże ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność. Wniosek o wszczęcie takiego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany. W razie przeprowadzenia dowodu, że spadek w całości lub w części nabyła inna osoba niż wskazana w zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia, sąd spadku stwierdzi nabycie spadku zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.
W niniejszej sprawie wniosek S. K. nie obejmował żądania zmiany bądź uchylenia zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia. Jak wynika z przytoczonego powyżej przepisu art. 679 k.p.c. Sąd nie może z urzędu uchylić bądź zmienić aktu poświadczenia dziedziczenia, przepisy wyraźnie wymagają zainicjowanie takiej procedury przez wniosek uprawnionej osoby (zainteresowanego).
Z tej przyczyny w rozpoznawanej sprawie Sąd nie mógł orzec co do meritum sprawy i prawidłowo rozstrzygnąć o nabyciu spadku przez wszystkich spadkobierców ustawowych.
Bez uprzedniej zmiany / uchylenia wadliwie określającego krąg spadkobierców ustawowych aktu poświadczenia dziedziczenia, która możliwa jest, poza przypadkiem określonym w art. 678 k.p.c., tylko na skutek wyraźnie sformułowanego w tym zakresie wniosku złożonego przez osobę zainteresowaną, merytoryczne prowadzenie sądowego postępowania o stwierdzenie nabycia spadku jest niedopuszczalne, w konsekwencji czego, na podstawie art. 355 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. postępowanie należało umorzyć.
O kosztach postępowania orzeczono na mocy przepisu art. 520 § 1 k.p.c. obciążając każdego z uczestników kosztami przez niego poniesionymi.
SSR Łukasz Zamojski
Treść orzeczenia pochodzi z bazy SAOS (www.saos.org.pl).