Postanowienie z dnia 1975-09-08 sygn. III CRN 218/75
Numer BOS: 1918918
Data orzeczenia: 1975-09-08
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
- Dziedziczenie testamentowe dotyczące części spadku (art. 926 § 3 k.c.)
- Przedmioty majątkowe wyczerpujące prawie cały spadek
Sygn. akt III CRN 218/75
Postanowienie z dnia 8 września 1975 r.
W myśl art. 926 § 3 k.c., dziedziczenie testamentowe może dotyczyć części spadku, ale tylko części ułamkowej.
Jednakże, gdy spadkodawca przeznaczył poszczególne przedmioty (grunt, budynki) dwóm osobom, to w takim wypadku dopuszczalne jest dziedziczenie testamentowe tylko wtedy, gdy przedmioty te wyczerpują spadek lub prawie cały spadek (art. 961 k.c.), nie jest zaś dopuszczalne co do pewnych przedmiotów dziedziczenie testamentowe, a co do pozostałych - ustawowe.
Przewodniczący: sędzia J. Ignatowicz. Sędziowie: R. Czarnecki (sprawozdawca), Z. Trybulski.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym sprawy z wniosku Longina P. o stwierdzenie nabycia spadku po Marii W., na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości od postanowienia Sądu Powiatowego w Ropczycach z dnia 30 grudnia 1974 r.
uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu w Ropczycach do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Według treści testamentu, spadkodawczyni przeznaczyła grunt o obszarze 45 a swemu wnukowi Longinowi P., a budynki - swej córce Zofii P. Jednakże to ostatnie postanowienie okazało się nieważne. Toteż Sąd Powiatowy po ustaleniu, że grunt przedstawia wartość 3.000 zł, a budynki - 1.000 zł, postanowieniem z dnia 30.XII.1974 r. stwierdził nabycie spadku w 9/12 częściach przez Longina P. na podstawie testamentu oraz po 1/12 części - przez Zofię P., jej siostrę i jej brata na podstawie ustawy.
Od powołanego postanowienia w dniu 18.VI.1975 r. Minister Sprawiedliwości złożył rewizję nadzwyczajną.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
W myśl art. 926 § 3 k.c., dziedziczenie testamentowe może dotyczyć części spadku, ale tylko części ułamkowej, wówczas co do pozostałej części następuje dziedziczenie ustawowe.
Jednakże w sprawie, gdy spadkodawczyni przeznaczyła poszczególne przedmioty (grunt, budynki) dwom osobom, to w takim wypadku dopuszczalne jest dziedziczenie testamentowe tylko wtedy, gdy przedmioty te wyczerpują spadek lub prawie cały spadek (art. 961 k.c.), nie jest zaś dopuszczalne co do pewnych przedmiotów dziedziczenie testamentowe, a co do pozostałych - ustawowe.
W sprawie grunt nie wyczerpywał spadku lub prawie całego spadku i stąd co do całego spadku następuje dziedziczenie ustawowe.
Jeżeli zaś chodzi o protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu, to powinien on być oddzielny, ulega bowiem przekazaniu do biura spadku.
Na tle tego co powiedziano, zaskarżone postanowienie rażąco narusza prawo. Przeto nie może być utrzymane w mocy.
OSNC 1976 r. Nr 9, poz. 200
Treść orzeczenia pochodzi z Urzędowego Zbioru Orzeczeń SN