Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 1975-07-02 sygn. I CZ 98/75

Numer BOS: 1905838
Data orzeczenia: 1975-07-02
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt I CZ 98/75

Postanowienie z dnia 2 lipca 1975 r.

Art. 788 § 1 k.p.c. normuje sytuację, w której śmierć dłużnika nastąpiła przed wszczęciem egzekucji. W takim wypadku, zgodnie z dyspozycją art. 788 § 1 k.p.c., wszczęcie egzekucji możliwe jest dopiero po nadaniu klauzuli wykonalności przeciwko spadkobiercy dłużnika. Natomiast w razie śmierci dłużnika po wszczęciu egzekucji ustawa nie wymaga nadania klauzuli wykonalności przeciwko spadkobiercy dłużnika. W takim wypadku, zgodnie z dyspozycją art. 819 § 1 k.p.c., zawieszone postępowanie egzekucyjne organ egzekucyjny podejmuje z udziałem spadkobiercy dłużnika, tj. po udowodnieniu tego przymiotu prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku.

Przewodniczący: sędzia W. Maruczyński. Sędziowie: R. Czarnecki (sprawozdawca), E. Mielcarek

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku syndyka masy upadłości Rzemieślniczej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu Robót Zduńskich i Budowlano-Instalacyjnych "Zgoda" w D. o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko Janinie D. i Szymonowi B., na skutek zażalenia wierzyciela na postanowienie Sądu Wojewódzkiego dla m. st. Warszawy z dnia 30.IV.1975 r.

oddalił zażalenie.

Uzasadnienie

W dniu 11.III.1974 r. zapadł wyrok zasądzający od Jana B. na rzecz powodowej strony kwotę 113.820,41 zł.

Według twierdzeń wierzyciela (strony powodowej) wspomniany wyrok uprawomocnił się, po czym, mianowicie w dniu 22.IX.1974 r., zmarł Jan B. Przeto wierzyciel wnosi o nadanie klauzuli wykonalność przeciwko spadkobiercom Jana B., tj. jego żonie i synowi.

Sąd Wojewódzki podniósł, że w myśl art. 788 § 1 k.p.c. nadanie klauzuli wykonalności może nastąpić dopiero w wypadku, gdy przejście obowiązku zostało wykazane dokumentem, postanowienie zaś stwierdzające nabycie spadku nie zapadło, wobec czego wniosek ulega oddaleniu.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

W myśl art. 819 § 1 k.p.c. organ egzekucyjny zawiesza postępowanie z urzędu w razie śmierci między innymi dłużnika, a podejmuje je z udziałem jego spadkobiercy. Z kolei w myśl art. 779 § 2 k.p.c., jeżeli tytuł egzekucyjny był wydany przeciwko spadkodawcy, przejście obowiązku na spadkobiercę następuje stosownie do art. 788 k.p.c., a w tym zakresie art. 788 § 1 k.p.c. stanowi, że jeżeli obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego przeszedł na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym.

Artykuł 819 § 1 k.p.c. normuje sytuację, w której śmierć dłużnika nastąpiła w toku egzekucji, zatem - po jej wszczęciu. Z zestawienia hipotezy art. 819 § 1 k.p.c. z hipotezą art. 788 § 1 k.p.c. wynika, że art. 788 § 1 k.p.c. normuje sytuację, w której śmierć dłużnika nastąpiła przed wszczęciem egzekucji. W takim wypadku, zgodnie z dyspozycją art. 788 § 1 k.p.c., wszczęcie egzekucji możliwe jest dopiero po nadaniu klauzuli wykonalności przeciwko spadkobiercy dłużnika. Natomiast w razie śmierci dłużnika po wszczęciu egzekucji ustawa nie wymaga nadania klauzuli wykonalności przeciwko spadkobiercy dłużnika. W takim wypadku, zgodnie z dyspozycją art. 819 § 1 k.p.c., zawieszone postępowanie egzekucyjne organ egzekucyjny podejmuje z udziałem spadkobiercy dłużnika, tj. po udowodnieniu tego jego przymiotu prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku.

Akta sprawy świadczą, że dłużnik Jan B. zmarł po wszczęciu egzekucji. Nie zachodzi więc potrzeba nadania klauzuli wykonalności przeciwko jego spadkobiercom.

Gdy zatem postanowienie Sądu Wojewódzkiego oddalające wniosek o nadanie klauzuli wykonalności w ostatecznym wyniku odpowiada prawu, orzeczono jak w sentencji.

OSNC 1976 r., Nr 6, poz. 142

Treść orzeczenia pochodzi z Urzędowego Zbioru Orzeczeń SN

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.