Postanowienie z dnia 2007-12-08 sygn. VIII SA/Wa 607/07
Numer BOS: 1818782
Data orzeczenia: 2007-12-08
Rodzaj organu orzekającego: Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sędziowie: Monika Kramek (sprawozdawca, przewodniczący)
Zobacz także: Wyrok
Sentencja
Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie - - Monika Kramek po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2007r. na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku M.S. o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym ustanowienie adwokata w sprawie ze skargi M.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy skierowania do domu pomocy społecznej postanawia: przyznać M.S. prawo pomocy w zakresie obejmującym ustanowienie adwokata
Uzasadnienie
M.S. wnioskiem z dnia 7 grudnia 2007 r. złożonym na urzędowym formularzu wystąpiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym ustanowienie adwokata w sprawie z jej skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. w przedmiocie odmowy skierowania do domu pomocy społecznej.
Z oświadczenia o stanie rodzinnym, majątkowym i uzyskiwanych dochodach zawartego we wniosku o przyznanie prawa pomocy wynika, że skarżąca jest osobą schorowaną w podeszłym wieku (87 lat). W uzasadnieniu wniosku skarżąca wyjaśniła, że utrzymuje się jedynie z renty w wysokości 680 zł. Z akt sprawy natomiast wynika, że skarżąca wprawdzie zamieszkuje w budynku, w którym mieszka również jej córka, jednak z powodu konfliktu nie utrzymuje kontaktu z rodziną. W ocenie wnioskodawczyni niskie dochody i brak wsparcia ze strony rodziny powoduje, iż nie jest ona w stanie zaspokoić nawet podstawowych potrzeb życiowych, a tym bardziej ustanowić adwokata z wyboru.
W myśl art. 243 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz. U z 2002r. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm. ) prawo pomocy może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w jego toku.
Zgodnie zaś z art. 245 § 1 – 3 powołanej ustawy prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym. Prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Prawo pomocy w zakresie częściowym obejmuje zwolnienie tylko od opłat sądowych w całości lub w części albo tylko od wydatków albo od opłat sądowych i wydatków lub obejmuje tylko ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego.
Przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej następuje w zakresie całkowitym – gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, w zakresie częściowym – gdy wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ( art. 246 § 1 pkt 1 i 2 ).
Mając na uwadze okoliczności niniejszej sprawy uznać należy, że M.S. wykazała, iż kwalifikuje się do przyznania prawa pomocy w zakresie ustanowienia adwokata. Sytuacja majątkowa i rodzinna wnioskodawczyni jest trudna, nie może ona liczyć na pomoc rodziny, a z posiadanych środków nie jest w stanie ponieść kosztów ustanowienia w sprawie profesjonalnego pełnomocnika.
W tej sytuacji w oparciu o powołane wyżej przepisy oraz art. 258 § 1 i § 2 pkt 7 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowiono jak, w sentencji.
Treść orzeczenia pochodzi z Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych (nsa.gov.pl).