Wyrok z dnia 2008-08-05 sygn. I SA/Wa 214/08

Numer BOS: 1757226
Data orzeczenia: 2008-08-05
Rodzaj organu orzekającego: Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sędziowie: Elżbieta Lenart , Małgorzata Boniecka-Płaczkowska (przewodniczący), Mirosław Gdesz (sprawozdawca)

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Zobacz także: Postanowienie

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Boniecka Płaczkowska Sędziowie WSA Elżbieta Lenart Asesor WSA Mirosław Gdesz (spr.) Protokolant Jolanta Dominiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi A. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] grudnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania 1. uchyla zaskarżone postanowienie, 2. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu, 3. przyznaje ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz radcy prawnego A. W. z Kancelarii [...] "[...]" w W., ulica [...], tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej kwotę 292,80 (dwieście dziewięćdziesiąt dwa 80/100) złotych, w tym: tytułem opłaty kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych, tytułem 22% podatku od towarów i usług kwotę 52,80 (pięćdziesiąt dwa 80/100) złotych.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] grudnia 2007 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia przez A. S. odwołania od decyzji Prezydenta Miasta S. z dnia [...] listopada 2007 r., nr [...] w sprawie przyznania A. S. zasiłku pielęgnacyjnego z tytułu niepełnosprawności od dnia 1 września 2007 r. do dnia 31 sierpnia 2009 r.

W zaskarżonym postanowieniu przedstawiono następujący stan faktycznym i prawny:

Prezydent Miasta S. w dniu [...] listopada 2007 r. wydał decyzję przyznającą A. S. (dalej powoływana jako skarżąca) zasiłek pielęgnacyjny od dnia 1 września 2007 r. Decyzja ta została doręczona skarżącej w dniu 19 listopada 2007 r.

Skarżąca wniosła odwołanie od tej decyzji kwestionując początkowy okres, od którego przyznano jej zasiłek.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z dnia [...] grudnia 2007 r. stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia odwołania przez skarżącą. Uzasadniając swoje stanowisko organ stwierdził, że skarżąca wniosła odwołanie w dniu 5 grudnia 2007 r., czyli dwa dni po terminie i nie złożyła prośby o przywrócenie terminu. Tym samym uchybienie ustawowego terminu do wniesienia odwołania powoduje jego bezskuteczność.

Skarżąca nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem i wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wskazując że w odwołaniu wyjaśniła dlaczego złożyła skargę dopiero w dniu 5 grudnia 2007 r. Przyczyną opóźnienia we wniesieniu odwołaniu był pobyt na leczeniu rehabilitacyjnym do dnia 3 grudnia 2007 r. Dlatego jej zdaniem uchybienie terminu nastąpiło bez jej winy.

W odpowiedzi na skargę organ wnosił o jej oddalenie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Skarga jest zasadna.

Wbrew stanowisku organu, skarżąca złożyła wniosek o przywrócenie terminu. Wniosek ten zawarty jest w odwołaniu. Skarżąca jednoznacznie stwierdza w treści odwołania, że do dnia 3 grudnia 2007 r. przebywała na leczeniu rehabilitacyjnym i przez cały miesiąc nie było jej w domu i nie mogła wcześniej złożyć tego odwołania.

Nie ulega wątpliwości, że jest to wniosek o przywrócenie terminu. Nie ma bowiem żadnych przeszkód, aby wniosek taki zawrzeć w odwołaniu. Dodatkowo należy wskazać, że w sprawach z zakresu pomocy społecznej organ nie może od strony postępowania wymagać zbytniego formalizmu w jej poczynaniach.

W związku z tym stwierdzić należy, że wbrew zasadom proceduralnym zawartym w art. 58 i art. 59 Kpa Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. przed wydaniem zaskarżonego postanowienia nie rozpatrzyło wniosku skarżącej w przedmiocie przywrócenie terminu do złożenia odwołania, który został złożony wraz z odwołaniem od decyzji organu I instancji.

Wydanie postanowienia stwierdzającego uchybienie terminu do wniesienia odwołania nie mogło mieć miejsca przed ostatecznym rozpoznaniem wniosku strony o przywrócenie terminu, gdyż postanowienie przywracające termin wyłącza możliwość wydania postanowienia o uchybieniu terminu do wniesienia odwołania.

Z tych względów, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c, art. 152 oraz art. 250 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 153, poz. 1270 ze zm.), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł jak w sentencji wyroku.

Treść orzeczenia pochodzi z Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych (nsa.gov.pl).

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.