Uchwała z dnia 1973-05-02 sygn. III CZP 7/73
Numer BOS: 1720502
Data orzeczenia: 1973-05-02
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
- Koszty postępowania klauzulowego
- Uzupełnienie rozstrzygnięcia o kosztach związanych z nadaniem klauzuli wykonalności
Sygn. akt III CZP 7/73
Uchwała z dnia 2 maja 1973 r.
Przewodniczący: sędzia K. Piasecki (sprawozdawca). Sędziowie: S. Dmowski, F. Wesely.
Sąd Najwyższy, w sprawie z powództwa Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Z. przeciwko Aleksandrowi L. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym następującego zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Zielonej Górze postanowieniem z dnia 18 stycznia 1973 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:
"1. Czy w razie uwzględnienia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności orzeczeniu sądowemu rozstrzygnięcie o kosztach (opłaty i wynagrodzenie adwokackie) ma być zamieszczone w treści klauzuli wykonalności, czy też w osobnym postanowieniu?
2. Czy w wypadku zamieszczenia postanowienia o kosztach w treści klauzuli wykonalności orzeczenie to ma być uzasadnione i doręczone stronom?
3, Od jakiej chwili należy liczyć bieg terminów:
a) do zaskarżenia orzeczenia w kosztach,
b) do uzupełnienia orzeczenia w przedmiocie rozstrzygnięcia o kosztach postępowania związanych z nadaniem klauzuli wykonalności?",
postanowił udzielić następujących odpowiedzi:
- W razie uwzględnienia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności rozstrzygnięcie o kosztach związanych z postępowaniem o nadanie klauzuli wykonalności orzeczeniu sądowemu zamieszcza się w treści tej klauzuli, a nie w odrębnym postanowieniu.
- Orzeczenie odmawiające uwzględnienia wniosku o przyznanie kosztów związanych z postępowaniem o nadanie klauzuli wykonalności orzeczeniu sądowemu podlega uzasadnieniu.
- Jeżeli postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności zawiera rozstrzygnięcie o kosztach związanych z jej nadaniem, termin do wniesienia zażalenia w tym przedmiocie biegnie według zasad określonych w art. 795 § 2 k.p.c.
- Termin do złożenia wniosku o uzupełnienie rozstrzygnięcia o kosztach związanych z postępowaniem o nadanie klauzuli wykonalności biegnie od daty wydania wierzycielowi tytułu wykonawczego.
Uzasadnienie
Przedstawione do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne nasunęło się na tle następującej sytuacji procesowej: Po wydaniu i uprawomocnieniu się wyroku uwzględniającego powództwo wierzyciel wystąpił z wnioskiem o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności, żądając zasądzenia "kosztów adwokackich" w kwocie 75 zł za sporządzenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności. Z akt sprawy wynika, że klauzula wykonalności została nadana. Ponieważ nie nastąpiło orzeczenie o kosztach nadania klauzuli wykonalności, wierzyciel domagał się uzupełnienia postanowienia w tym przedmiocie. Sąd Powiatowy odmówił przyznania pełnomocnikowi powoda kosztów związanych z nadaniem klauzuli wykonalności. Zaznaczył, że chodzi o koszty egzekucyjne. Kosztów tych można dochodzić w postępowaniu egzekucyjnym. To postanowienie zaskarżył zażaleniem powód.
Sąd Wojewódzki w uzasadnieniu postanowienia o przekazaniu zagadnienia prawnego do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu, uzasadniając swoje wątpliwości, wskazał na to, że orzeczenie o kosztach za sporządzenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności mogłoby być wkomponowane w treść klauzuli wykonalności, tak jak to się dzieje w wypadku opłaty kancelaryjnej, jednakże stoi temu na przeszkodzie przepis ustalający treść klauzuli wykonalności. Wydawanie oddzielnego postanowienia co do kosztów postępowania związanych z uzyskaniem klauzuli powodowałoby powstanie dalszych kosztów związanych z nadaniem klauzuli w razie nieuiszczenia przez dłużnika dobrowolnie kosztów od pierwszej klauzuli wykonalności. Wydaje się więc celowe - podkreślił Sąd Wojewódzki - zamieszczanie orzeczeń o kosztach adwokackich w treści klauzuli wykonalności.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
W uchwale składu trzech sędziów z dnia 6 lipca 1970 r. III CZP 47/70 (OSNCP 1971, z. 2, poz. 24) Sąd Najwyższy na pytanie, czy od wniosku o zaopatrzenie orzeczenia sądowego lub państwowego biura notarialnego w klauzulę wykonalności przysługują stronie odrębne koszty adwokackie, czy też powinny się one mieścić w kosztach procesowych lub w przyszłych kosztach egzekucyjnym - udzielił odpowiedzi, że stronie należy się zwrot wynagrodzenia adwokackiego związanego z postępowaniem o nadanie klauzuli wykonalności. O takie właśnie też między innymi koszty chodzi w niniejszym pytaniu prawnym i uchwała ta stanowić będzie jedną z przesłanek rozstrzygnięcia pytania.
Przedstawione do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu pytanie obejmuje kilka kwestii różnej natury, ściśle jednak ze sobą związanych. Na plan pierwszy wysuwa się zagadnienie wzajemnego stosunku między klauzulą wykonalności a rozstrzygnięciem o kosztach procesu związanych z postępowaniem o nadanie klauzuli wykonalności. Wątpliwość jest uzasadniona, jeśli się zważy, że brak w obowiązującym prawie przepisów, które by to zagadnienie regulowały wprost. Jednakże należy opierać się na pewnej ogólnej zasadzie, dotyczącej zamieszczania rozstrzygnięcia o kosztach w orzeczeniu, z którym koszty te się wiążą. Nieuzasadnione byłoby, przede wszystkim jako sprzeczne z nie pozbawioną w tej dziedzinie waloru zasadą ekonomii procesowej, mnożenie "aktów" sądowych, co oczywiście miałoby miejsce w razie formalnego wyodrębnienia orzeczenia o kosztach postępowania od właściwej treści klauzuli wykonalności.
Zapatrywania tego nie można podważyć skutecznie przez powoływanie się na okoliczność, że treść klauzuli wykonalności jest ustalona przez ustawę i że nie został w niej przewidziany element kosztów omawianego postępowania. Treść klauzuli wykonalności może przecież obejmować pewne inne postanowienia dodatkowe, nie związane bezpośrednio z samą treścią klauzuli wykonalności (np. zastrzeżenie, że wierzyciel jest zwolniony od kosztów sądowych - § 185 regulaminu sądowego). Klauzula wykonalności, ustalona w sposób wzorcowy, nie może z istoty rzeczy przesądzać w sposób negatywny dopuszczalności zamieszczania w niej rozstrzygnięcia o kosztach postępowania związanego z jej nadaniem. Rozstrzygnięcie zatem o kosztach postępowania związanych z nadaniem klauzuli wykonalności stanowi część jednolitej pod względem prawnym całości wszystkich jej elementów.
Ten fakt przesądza już, że także rozstrzygnięcie o wspomnianych kosztach podlega zaskarżeniu według tych samych zasad co postanowienie sądu co do nadania klauzuli wykonalności. Zastosowanie ma przeto art. 795 § 1 k.p.c. Nieuzasadnione byłoby czynienie pod tym względem wyłomu i poddawanie rozstrzygnięcia o kosztach - jako niewątpliwie też rozstrzygnięcia o kosztach procesu w szerokim znaczeniu tego pojęcia - reżymowi zaskarżenia według art. 394 § 1 pkt 9 k.p.c. Norma ta, zamieszczona w przepisach o procesie, mogłaby mieć zastosowanie w rozważanym zakresie (art. 13 § 2 k.p.c.), gdyby zagadnienia tego nie można by rozwiązać na podstawie art. 795 § 1 k.p.c., który wobec tego musi być traktowany jako przepis o charakterze szczególnym w takim rozumieniu, w jakim przyjmuje to art. 13 § 2 k.p.c. Na wstępie rozważań stwierdzono już, że orzeczenie o kosztach postępowania związanych z nadaniem klauzuli wykonalności należy traktować pod względem prawnym jako integralną część postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności.
Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania związanych z nadaniem klauzuli wykonalności, tak jak we wszystkich pozostałych wypadkach, może być albo pozytywne, albo negatywne. Z ogólnego punktu widzenia pod względem prawnym oba te rozstrzygnięcia mają taki sam charakter. Jednakże różnią się one swą treścią. Z tym faktem łączą się pewne różnice, mające znaczenie przy rozwiązywaniu zagadnienia, czy rozstrzygnięcie o kosztach postępowania związanego z nadaniem klauzuli wykonalności podlega uzasadnieniu. Otóż jeśli chodzi o rozstrzygnięcie uwzględniające wniosek wierzyciela o przyznanie kosztów postępowania związanych z nadaniem klauzuli wykonalności, to z żadnych przepisów k.p.c. ani innych przepisów nie wynika, aby postanowienie co do nadania klauzuli wykonalności w tym zakresie podlegało uzasadnieniu. Uzasadnieniu nie podlega też nadanie klauzuli wykonalności. Tę zasadę należy konsekwencje rozciągać także na orzeczenie o kosztach, stanowiące nieodłączną część postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności. Należy ponadto zaznaczyć, że obserwacja dotychczasowej praktyki pozwala na wysnucie wniosku, iż nie uzasadnia się rozstrzygnięcia o kosztach związanych z postępowaniem o nadanie klauzuli wykonalności, podobnie jak nie uzasadnia się nadania klauzuli wykonalności.
Odmiennie jednak przedstawia się sprawa zarówno w razie odmowy nadania samej klauzuli wykonalności, jak i w wypadku odmowy przyznania omawianych kosztów. W tym wypadku - wobec braku przepisów szczególnych odnoszących się do postępowania o nadanie klauzuli wykonalności - mają odpowiednie zastosowanie, poprzez art. 13 § 2 k.p.c., przepisy o procesie. Ponieważ chodzi o postanowienie wydane na posiedzeniu niejawnym, ma zastosowanie art. 357 § 2 k.p.c. zdanie drugie, które jednak powinno być stosowane odpowiednio i w takim zakresie, w jakim przepisy k.p.c. o klauzuli wykonalności nie postanawiają inaczej.
Inaczej te przepisy postanawiają w zakresie doręczeń. W związku z tym co do doręczeń nie należy stosować art. 357 § 2 k.p.c., ale art. 795 § 2 k.p.c. Przepis ten wprawdzie reguluje kwestię terminów zaskarżenia dla wierzyciela i dłużnika, jednakże jako przesłankę reguluje też problem doręczeń. Dlatego należy przyjąć, że termin do wniesienia zażalenia przez dłużnika w przedmiocie kosztów biegnie według zasad określonych w art. 795 § 2 k.p.c., czyli dopiero od daty doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Oczywiście, kwestionowanie rozstrzygnięcia o kosztach związanych z nadaniem klauzuli wykonalności może, ale nie musi być połączone z zaskarżeniem postanowienia sądu co do nadania klauzuli wykonalności.
Jeżeli rozstrzygnięcie o omawianych kosztach jest negatywne, to stosownie do powołanego przepisu termin do wniesienia zażalenia biegnie dla wierzyciela od daty wydania mu tytułu wykonawczego (lub ewentualnie postanowienia odmownego). W ten sposób należy rozwiązać problem w świetle wykładni, według której rozstrzygnięcie o kosztach stanowi integralną część orzeczenia w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności. Sprawa byłaby ponad potrzebę skomplikowana, gdyby zaskarżenie samego orzeczenia o omawianych kosztach poddać ogólnemu reżymowi zaskarżenia, a więc według przepisów mających zastosowanie w postępowaniu rozpoznawczym.
Sąd Najwyższy, mając na względzie swoiste cechy postępowania o nadanie klauzuli wykonalności i kierując się rozważanymi już argumentami, doszedł do wniosku, że termin do złożenia wniosku o uzupełnienie rozstrzygnięcia o kosztach związanych z nadaniem klauzuli wykonalności biegnie od daty wydania wierzycielowi tytułu wykonawczego. Przede wszystkim wymaga podkreślenia, że również w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności powstają sytuacje charakterystyczne dla żądania uzupełnienia orzeczenia. Ma to miejsce wówczas, gdy sąd nie rozstrzygnął w żaden sposób (ani pozytywny, ani negatywny) o żądaniu wierzyciela zasądzenia kosztów. Gdyby w tym przedmiocie stosować w całej rozciągłości przepisy postępowania rozpoznawczego, to należałoby konsekwentnie stosować art. 351 § 1 k.p.c., wedle którego strona może w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku, a gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu - od jego doręczenia, zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku. Tymczasem przepis ten może mieć zastosowanie tylko odpowiednie (art. 13 § 2 k.p.c.). "Odpowiedniość" zastosowania art. 351 § 1 k.p.c. do postępowania o nadanie klauzuli wykonalności i o jej uzupełnienie wynika z faktu, że przepis art. 795 § 2 k.p.c. pośrednio reguluje odrębnie problem doręczeń. Stosownie do tego dwutygodniowy termin do zgłoszenia wniosku o uzupełnienie liczy się od daty wydania wierzycielowi tytułu wykonawczego. Niezbędne jest także wyjaśnienie, że tak samo należałoby rozstrzygnąć zagadnienie, gdyby sąd - czego nie można wyłączyć - nie nadał klauzuli wykonalności w pełnym żądanym przez wierzyciela zakresie. Również w takim wypadku wierzyciel dopiero z wydajnego mu tytułu wykonawczego dowiedziałby się, że zachodzi podstawa do żądania uzupełnienia postanowienia.
Przytoczone rozważania uzasadniały udzielenie odpowiedzi podanych na wstępie uchwały.
OSNC 1973 r., Nr 11, poz. 196
Treść orzeczenia pochodzi z Urzędowego Zbioru Orzeczeń SN