Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 2009-09-18 sygn. IV SAB/Wr 41/09

Numer BOS: 1650264
Data orzeczenia: 2009-09-18
Rodzaj organu orzekającego: Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sędziowie: Małgorzata Masternak-Kubiak (sprawozdawca, przewodniczący)

Zobacz także: Wyrok

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Masternak-Kubiak po rozpoznaniu w dniu 18 września 2009 r., na posiedzeniu niejawnym, w sprawie ze skargi K. Sejmiku Osób Niepełnosprawnych na bezczynność Prezydenta Miasta J. G. w przedmiocie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 4 sierpnia 2009 r., sygn. akt IV SAB/Wr 41/09 postanawia: odrzucić wniosek.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 grudnia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zobowiązał Prezydenta Miasta J. G. do załatwienia wniosku skarżącego z dnia 12 czerwca 2008 r. o udostępnienie protokołu z posiedzenia Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta J. G., które odbyło się w dniu 6 stycznia 2008 r. w terminie 14 dni od daty zwrotu akt sprawy wraz z prawomocnym orzeczeniem (pkt I wyroku) i zasądził od Prezydenta Miasta J. G. na rzecz skarżącego kwotę 240 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt II wyroku).

Pismem z dnia 31 sierpnia 2009 r. skarżący, reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika – radcę prawnego, wniósł o nadanie klauzuli wykonalności wskazanemu wyżej wyrokowi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 169 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a., sądy administracyjne stwierdzają jedynie prawomocność orzeczeń, przy czym wojewódzki sąd administracyjny może stwierdzić jedynie prawomocność swojego orzeczenia, czyli w niniejszej sprawie – wyroku z dnia 4 sierpnia 2009 r.

Wskazać należy, że orzeczenia sądów administracyjnych w części dotyczącej przedmiotu zaskarżenia podlegają wykonaniu na zasadach określonych w Prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zgodnie z art. 154 § 1 tej ustawy, w razie niewykonania wyroku uwzględniającego skargę na bezczynność oraz w razie bezczynności organu po wyroku uchylającym lub stwierdzającym nieważność aktu lub czynności, sąd na wniosek strony może wymierzyć temu organowi grzywnę.

Zasada ta jednak nie dotyczy niewykonania orzeczenia w części dotyczącej zasądzenia kosztów sądowych. Niewykonanie orzeczenia w tej części nie oznacza bezczynności organu administracyjnego, o której mowa w art. 154 § 1 p.p.s.a. ponieważ w takiej sytuacji nie występuje konieczność podjęcia przez organ działań z zakresu administracji publicznej (np. wszczęcia postępowania administracyjnego, wydania aktu itp.) zastrzeżonych prawem do jego właściwości, lecz powstaje pomiędzy organem a osobą, na której rzecz orzeczono zwrot kosztów sądowych, cywilnoprawny stosunek zobowiązaniowy, w którym organ jest dłużnikiem, a strona wierzycielem. Wykonywanie orzeczeń sądów administracyjnych w części dotyczącej zasądzonych na rzecz strony kosztów (w tym kosztów sądowych) odbywa się w drodze egzekucji sądowej zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, po stwierdzeniu przez sąd prawomocności orzeczenia w myśl art. 169 p.p.s.a. Wyrok taki stanowi tytuł egzekucyjny w sądowym postępowaniu egzekucyjnym. W myśl natomiast art. 781 § 2 k.p.c. tytułom egzekucyjnym pochodzącym od sądu administracyjnego klauzulę wykonalności nadaje sąd rejonowy właściwości ogólnej dłużnika. Po nadaniu klauzuli wykonalności wyrok sądu administracyjnego stanowi tytuł wykonawczy, podlegający (we wskazanej części) wykonaniu przez komornika sądowego (por. postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 25 marca 2004 r., SA/Sz 2291/03, ONSAiWSA 2005/6/123).

Powyższe prowadzi do wniosku, że możliwość nadania klauzuli wykonalności dotyczy tylko zawartego w wyroku rozstrzygnięcia w przedmiocie kosztów, przy czym właściwym w tym zakresie – zgodnie z art. 781 § 2 k.p.c. – jest sąd rejonowy. W pozostałym zakresie wyrok podlega wykonaniu na zasadach określonych w ustawie – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, natomiast przepisy tej ustawy nie przewidują możliwości nadania wyrokowi klauzuli wykonalności.

W konsekwencji zatem wniosek, w którym skarżący domagała się nadania klauzuli wykonalności wyrokowi zobowiązującemu Prezydenta Miasta J.G. do załatwienia wniosku skarżącego z dnia 12 czerwca 2008 r. o udostępnienie protokołu z posiedzenia Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta J.G., które odbyło się w dniu 6 stycznia 2008 r. w terminie 14 dni od daty zwrotu akt sprawy wraz z prawomocnym orzeczeniem i zasądzającemu na rzecz skarżącego koszty postępowania, należało – w zakresie dotyczącym nadania klauzuli wykonalności orzeczeniu o kosztach postępowania – odrzucić jako nienależący do właściwości sądu administracyjnego (art. 58 § 1 pkt 1 w zw. z art. 64 § 3 p.p.s.a.), w pozostałej części wniosek ten podlegał odrzuceniu jako niedopuszczalny (art. 58 § 1 pkt 6 w zw. z art. 64 § 3 p.p.s.a.)

Treść orzeczenia pochodzi z Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych (nsa.gov.pl).

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.