Postanowienie z dnia 2009-09-29 sygn. I SA/Wa 1500/08

Numer BOS: 1647132
Data orzeczenia: 2009-09-29
Rodzaj organu orzekającego: Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sędziowie: Lucyna Picho (sprawozdawca, przewodniczący)

Zobacz także: Wyrok

Sentencja

Referendarz sądowy Lucyna Picho Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 29 września 2009 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku adwokata M. W. o przyznanie wynagrodzenia za udzieloną pomoc prawną z urzędu w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] sierpnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego p o s t a n a w i a oddalić wniosek.

Uzasadnienie

W dniu 3 lipca 2009 r. adwokat P. K. skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pismo zawierające wniosek o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego z uwagi na sporządzenie opinii o sporządzeniu i wniesieniu skargi kasacyjnej i dwóch zażaleń o których mowa w pkt 1 do 3 pisma z k- 273.

Nadmienić należy, że adwokat P. K. złożył powyższy wniosek na podstawie pełnomocnictwa substytucyjnego udzielonego mu przez adwokata M. W. wyznaczonej do reprezentowania interesów skarżącego przez Okręgową Radę Adwokacką w W.

Zarządzeniem z dnia 29 lipca 2009 r. referendarz sądowy wezwał M. W. do nadesłania w terminie 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem odmowy uwzględnienia wniosku, pełnomocnictwa z którego wynikałoby dla niej umocowanie do reprezentowania A. P. w sprawie oznaczonej sygnaturą akt I SA/Wa 1500/08.

W odpowiedzi na wezwanie adwokat P. K. poinformował, że pismem z dnia 10 czerwca 2009 r. wezwał skarżącego do doręczenia mu pełnomocnictwa dla mec. M. W., jednak list zawierający wezwanie został mu zwrócony z adnotacją o jego niepodjęciu w terminie.

W tym stanie sprawy stwierdzono co następuje:

Pełnomocnikowi ustanowionemu w sprawie na podstawie art. 244 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. dalej p.p.s.a.) przysługuje wynagrodzenie w zakresie ustanowionym w art. 250 tejże ustawy. Zgodnie z tym przepisem wyznaczony adwokat, radca prawny, doradca podatkowy albo rzecznik patentowy otrzymuje wynagrodzenie odpowiednio według zasad określonych w przepisach o opłatach za czynności adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych albo rzeczników patentowych w zakresie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej oraz zwrotu niezbędnych i udokumentowanych wydatków.

Należy pamiętać również o tym, że pełnomocnik jest zobowiązany przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa (art. 37 § 1 p.p.s.a.). Obowiązek ten potwierdza art. 46 § 3 p.p.s.a. z którego wynika, że pełnomocnik wnoszący pismo dołącza do niego pełnomocnictwo, jeżeli wcześniej go nie złożył. Tym samym przyjąć należy, że stosunek pełnomocnictwa powstaje nie wcześniej niż z chwilą udzielenia przez stronę pełnomocnictwa wyznaczonemu adwokatowi. Wówczas może on skutecznie realizować wszelkie czynności związane ze świadczeniem przez niego pomocy prawnej osobie dla której został wyznaczony w tym sporządzać opinie prawne o braku podstaw do wniesienia środka zaskarżenia.

Odnosząc powyższe do niniejszej sprawy zauważyć należy, że wezwany do nadesłania pełnomocnictwa adwokat nie przekazał Sądowi wymaganego dokumentu. Tym samym pomoc prawna, którą świadczył A. P. nie może być uznana za nieopłaconą pomoc prawną za którą zgodnie z art. 250 p.p.s.a. należy mu się wynagrodzenie.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 258 § 1 i § 2 pkt 8 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Treść orzeczenia pochodzi z Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych (nsa.gov.pl).

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.