Postanowienie z dnia 2010-11-17 sygn. II SA/Łd 875/09

Numer BOS: 1524608
Data orzeczenia: 2010-11-17
Rodzaj organu orzekającego: Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sędziowie: Agnieszka Grosińska (sprawozdawca, przewodniczący)

Zobacz także: Wyrok

Sentencja

Dnia 17 listopada 2010 roku Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi w Wydziale II Agnieszka Grosińska po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2010 roku na posiedzeniu niejawnym wniosku adwokat M.W. o przyznanie wynagrodzenia za pomoc prawną udzieloną z urzędu w sprawie ze skargi E.O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] Nr [..] w przedmiocie dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego p o s t a n a w i a przyznać i nakazać wypłatę z funduszu Skarbu Państwa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi wynagrodzenia za sporządzenie skargi kasacyjnej w wysokości 219,60 (dwieście dziewiętnaście, 60/100) złotych, w tym kwota należnego podatku od towarów i usług, oraz kwoty 33 złotych tytułem zwrotu udokumentowanych wydatków, na rzecz adwokat M.W., Kancelaria Adwokacka w Ł. przy A. AG

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1 grudnia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę E.O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. w przedmiocie dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego.

Od powyższego wyroku skarżąca, reprezentowana przez adw. M.W., pełnomocnika ustanowionego z urzędu, wniosła skargę kasacyjną.

Wyrokiem z dnia 23 lipca 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną od zaskarżonego orzeczenia Sądu I instancji.

W dniu 4 października 2010 r. adwokat M.W. wystąpiła o przyznanie kosztów pomocy prawnej, na które złożyły się: koszty zastępstwa adwokackiego przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, koszty opłaty skarbowej od pełnomocnictwa wraz z opłatą pocztową (19,50 złotych), koszty korespondencji (13,50 złotych) oraz koszty kserokopii i wydruków (20 złotych). Jednocześnie skarżąca oświadczyła, że koszty tej pomocy nie zostały uiszczone ani w całości, ani w części. W załączeniu wnioskodawczyni przedstawiła kopie dowodów nadania listów poleconych.

W wykonaniu zarządzenia z dnia 5 października 2010 r. wnioskodawczyni została wezwana do udokumentowania kosztów kserokopii i wydruków, w terminie 7 dni pod rygorem odmowy uwzględnienia wniosku w tym zakresie. Pismo sądowe zawierające wezwanie zostało doręczone do Kancelarii Adwokackiej w dniu 11 października 2010 r., jednak wydatki nie zostały udokumentowane.

Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 250 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.Nr 157, poz. 1270 z późn. zm.) – dalej p.p.s.a., wyznaczony adwokat otrzymuje wynagrodzenie odpowiednio według zasad prawnych określonych w przepisach o opłatach za czynności adwokatów w zakresie ponoszenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej oraz zwrot niezbędnych i udokumentowanych wydatków.

Szczegółowe zasady ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej, udzielonej przez adwokata ustanowionego z urzędu reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz.U.Nr 163 , poz. 1348 z późn. zm.), którego przepis § 19 stanowi, że koszty nieopłaconej pomocy prawnej ponoszone przez Skarb Państwa obejmują opłatę w wysokości nie wyższej niż 150 % stawek minimalnych, o których mowa w rozdziałach 3 - 5 oraz niezbędne udokumentowane wydatki adwokata.

Stosownie natomiast do treści § 18 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia stawki minimalne wynoszą w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w drugiej instancji za sporządzenie i wniesienie skargi kasacyjnej 50% stawki minimalnej określonej w pkt 1, a jeżeli sprawy nie prowadził ten sam adwokat w drugiej instancji - 75 % tej stawki, w obu przypadkach nie mniej niż 120 złotych. Stawka minimalna stanowiąca podstawę obliczenia wysokości wynagrodzenia adwokata ustanowionego z urzędu wynosi 240 złotych, zatem w rozpoznawanej sprawie wynagrodzenie adwokata za sporządzenie opinii o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej to kwota 180 złotych.

O wysokości wynagrodzenia orzeczono mając na uwadze postanowienie § 2 ust. 3 rozporządzenia, zgodnie z którym w sprawach, w których strona korzysta z pomocy prawnej udzielonej przez adwokata ustanowionego z urzędu, wynagrodzenie podwyższa się o stawkę podatku od towarów i usług przewidzianą dla tego rodzaju czynności w przepisach o podatku od towarów i usług, obowiązującą w dniu orzekania o tych opłatach.

W zakresie żądania zwrotu wydatków orzeczono jedynie o zwrocie wydatków związanych z pełnomocnictwem i opłatami pocztowymi w łącznej wysokości 33 złotych. Z uwagi bowiem na fakt, iż wydatki na kserokopie i wydruki w wysokości 20 złotych nie zostały udokumentowane, w tym zakresie wniosek nie mógł zostać uwzględniony.

Wobec powyższego na podstawie art. 250 oraz art. 258 § 2 pkt 8 p.p.s.a. orzeczono jak w postanowieniu.

AG

Treść orzeczenia pochodzi z Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych (nsa.gov.pl).

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.