Postanowienie z dnia 2010-12-21 sygn. II SA/Sz 817/10

Numer BOS: 1511704
Data orzeczenia: 2010-12-21
Rodzaj organu orzekającego: Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sędziowie: Elżbieta Makowska (sprawozdawca, przewodniczący)

Zobacz także: Wyrok

Sentencja

Dnia 21 grudnia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Makowska po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2010 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku L. B. o przyznanie prawa pomocy poprzez ustanowienie radcy prawnego w sprawie z Jej skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie zasiłku stałego postanawia: przyznać L. B. prawo pomocy poprzez ustanowienie radcy prawnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 listopada 2010 r. sygn. akt II SA/Sz 817/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę L. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie zasiłku stałego. Na wniosek skarżącej sporządzone zostało uzasadnienie wyroku, które zostało, zgodnie z zarządzeniem z dnia [...] r., doręczone skarżącej.

W dniu [...]r. L. B. wniosła na formularzu PPF o przyznanie jej prawa pomocy. W polu 4. formularza nie zakreśliła żadnej z wymienionych form prawa pomocy, jednak w polu 5. formularza, w uzasadnieniu wniosku zawarła żądanie przyznania jej "radcy prawnego."

Z treści wniosku wynika, że L. B. nie posiada majątku, zasobów pieniężnych, przedmiotów wartościowych, prowadzi gospodarstwo domowe wraz synem ur. [...]r., który również nie posiada żadnego "stanu majątkowego" Skarżąca oraz jej syn otrzymują po [...]zł. zasiłku celowego z MOPS w [...], co stanowi ich dochód miesięczny brutto.

L. B. jest cudzoziemką przebywającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie udzielonej jej, decyzją Wojewody z dnia [...]r., zgody na pobyt tolerowany (vide uzasadnienie wyroku).

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Wniosek zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 244 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej; p.p.s.a.) prawo pomocy obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika podatkowego. W myśl art. 246 § 1 pkt 1 p.p.s.a. przyznanie osobie fizycznej prawa pomocy w zakresie całkowitym, a więc polegającym na zwolnieniu od kosztów sądowych i ustanowieniu fachowego pełnomocnika następuje, gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania.

W rozpatrywanej sprawie, z uwagi na to, że przedmiotem zaskarżonej decyzji jest prawo do zasiłku stałego, skarżąca z mocy ustawy (art. 239 pkt 1 lit.a ustawy p.p.s.a) jest zwolniona od obowiązku uiszczenia kosztów sądowych (tj. od obowiązku wnoszenia opłat i ponoszenia wydatków). W tym stanie sprawy, do rozważenia pozostaje jedynie kwestia przyznania stronie radcy prawnego, o ustanowienie którego wniosła.

W ocenie Sądu takie okoliczności jak : status cudzoziemca przebywającego na terytorium RP na podstawie zgody na pobyt tolerowany, pozostawanie bez dochodu z zatrudnienia, brak innego stałego źródła dochodu, brak majątku i zasobów pieniężnych, utrzymywanie się ze świadczenia pomocy społecznej (zasiłek celowy) w pełni przemawiają za uznaniem, że spełnione zostały wyżej wskazane przesłanki przyznania prawa pomocy.

Dlatego, należało orzec jak w sentencji, na podstawie art. 246 § 1 pkt 1 p.p.s.a

Treść orzeczenia pochodzi z Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych (nsa.gov.pl).

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.