Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 2011-02-22 sygn. II SA/Go 653/10

Numer BOS: 1492804
Data orzeczenia: 2011-02-22
Rodzaj organu orzekającego: Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sędziowie: Jacek Jaśkiewicz (sprawozdawca, przewodniczący)

Zobacz także: Wyrok

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2011 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku pełnomocnika skarżącej adwokata J.L. o przyznanie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu obejmującej sporządzenie opinii o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi L.B. na decyzję Wojewody z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę postanawia: przyznać od Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. adwokatowi J.L. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych, podwyższoną o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu, obejmującej sporządzenie opinii o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

W dniu 30 sierpnia 2010 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. wpłynęła skarga L.B. na decyzję Wojewody z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Starosty Nr [...] z dnia [...] sierpnia 2009 r. znak: [...], którą Starosta stwierdził wygaśnięcie decyzji znak: [...] z dnia [...] sierpnia 1996 r. wydanej przez Burmistrza Miasta i Gminy, udzielającej skarżącej pozwolenia na budowę pawilonu Handlowo – usługowego w [...], na dz. nr [...], z uwagi na przerwę w budowie.

Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 19 listopada 2010 r. przyznano skarżącej prawo pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów oraz ustanowienia adwokata. Na tej podstawie Okręgowa Rada Adwokacka wyznaczyła na pełnomocnika skarżącej adwokata J.L..

Wyrokiem z dnia 12 stycznia 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. oddalił skargę L.B. i zasądził od Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. na rzecz adwokata J.L. kwotę 240 złotych wraz z należną stawką podatku od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej.

Na wniosek pełnomocnika skarżącej, z dnia [...] stycznia 2011 r., do powyższego wyroku sporządzono uzasadnienie., doręczając jego odpis pełnomocnikowi L.B..

W dniu 21 lutego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. wpłynęła opinia adwokata J.L. o braku podstaw do sporządzenia i wniesienia skargi kasacyjnej od wyżej wskazanego wyroku. W powyższej opinii, pełnomocnik skarżącej uzasadnił odmowę sporządzenia skargi kasacyjnej oraz wniósł o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego z urzędu, oświadczając, iż nie zostały one opłacone ani w całości ani w części.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 250 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – zwanej dalej p.p.s.a., wyznaczony adwokat otrzymuje wynagrodzenie odpowiednio według zasad określonych w przepisach o płatach za czynności adwokatów w zakresie ponoszenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej oraz zwrotu niezbędnych i udokumentowanych wydatków. W myśl § 18 pkt 2 b rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz.U. Nr 163, poz. 1348 ze zm.) stawki minimalne w postępowaniu przed sądami administracyjnymi obejmują także stawkę za sporządzenie opinii o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej. Stawka ta wynosi 50% stawki minimalnej, która zgodnie z § 18 ust. 1 pkt 1 lit. c wskazanego wyżej rozporządzenia wynosi 240 zł. W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie należało zasądzić na rzecz pełnomocnika, tytułem sporządzenia opinii o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej, stawkę w wysokości 120 złotych. Stawkę tę zgodnie z § 2 ust. 3 wskazanego wyżej rozporządzenia podwyższono o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług obowiązującą w dniu orzekania o tych opłatach.

Pełnomocnik ustanowiony w ramach przyznanego stronie prawa pomocy otrzymuje wynagrodzenie, o którym mowa w art. 250 p.p.s.a., w związku z faktycznym udzieleniem pomocy prawnej. W przypadku, gdy pomoc prawna polega na sporządzeniu dla strony opinii o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej, pełnomocnik powinien wykazać, że opinia została sporządzona i przekazana stronie. Sąd ustalając, czy pomoc prawna została udzielona, może poprzestać na oświadczeniu pełnomocnika. W przedmiotowej opinii o braku podstaw do sporządzenia i wniesienia skargi kasacyjnej adwokat J.L. wskazał, iż opinię doręczono również skarżącej, w związku z czym Sąd nie znalazł podstaw do zakwestionowania tego zdarzenia, a zatem należało stwierdzić, iż zasądzenie kosztów za sporządzenie przedmiotowej opinii jest uzasadnione.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności oraz treść wyżej wymienionych przepisów orzeczono jak w sentencji wydanego postanowienia.

Treść orzeczenia pochodzi z Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych (nsa.gov.pl).

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.