Postanowienie z dnia 2014-04-24 sygn. V KK 24/14
Numer BOS: 119108
Data orzeczenia: 2014-04-24
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Sędziowie: Jerzy Grubba SSN (autor uzasadnienia, przewodniczący, sprawozdawca)
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
- Uchybienie procesowe art. 368 k.p.k.
- Zaniechanie wydania postanowienia o oddaleniu wniosku dowodowego (art. 170 § 3 k.p.k.)
Sygn. akt V KK 24/14
POSTANOWIENIE
Dnia 24 kwietnia 2014 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Grubba
na posiedzeniu w trybie art. 535§3 k.p.k.
po rozpoznaniu w Izbie Karnej w dniu 22 maja 2013r.,
sprawy J. M. i D. W., skazanych z art. 279§1 k.k. i in. z powodu kasacji wniesionej przez obrońcę skazanych, od wyroku Sądu Okręgowego w J. z dnia 15 lipca 2013 r., zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego w J. z dnia 12 października 2012 r.
p o s t a n o w i ł:
1. oddalić kasację uznając ją za oczywiście bezzasadną,
2. kosztami sądowymi postępowania kasacyjnego obciążyć skazanych w częściach równych.
UZASADNIENIE
Kasacja wniesiona w imieniu skazanych jest bezzasadna i to w stopniu oczywistym.
Skarga kasacyjna w niniejszej sprawie została oparta na zarzucie nierozważenia podniesionego w apelacji zarzutu nie odniesienia się przez Sąd Rejonowy i nie wydania decyzji procesowej odnośnie wniosku dowodowego prokuratora zawartego w akcie oskarżenia o dopuszczenia dowodu z materiałów niejawnych zgromadzonych w toku postępowania przygotowawczego.
Zgodnie z poglądem utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego uchybienie normom prawa procesowego zawartym w art. 368 k.p.k. w zw. z art. 366§1 k.p.k. stanowi względną podstawę odwoławczą, której istotność wpływu na treść zapadłego rozstrzygnięcia uwarunkowana jest okolicznościami, których dotyczył wniosek dowodowy. Niewątpliwie, zaniechanie podjęcia decyzji co do wniosku dowodowego stanowi naruszenie dyspozycji reguły z art. 368 k.p.k. Nie każde jednak uchybienie co do wadliwego potraktowania wniosku dowodowego skutkować musi naruszeniem wymogu z art. 410 k.p.k., art. 424 k.p.k., a w związku z czym, także art. 7 k.p.k. Brak decyzji procesowej co do oddalenia wniosku dowodowego należy traktować – w zakresie skutków procesowych – za tożsamy z decyzją o jego oddaleniu. Sytuację, w której Sąd meriti nie powołuje się na okoliczności mające być przedmiotem takiego dowodu w zakresie prowadzonych ustaleń faktycznych stanowią naruszenie prawa, które pozostaje bez wpływu na treść rozstrzygnięcia (vide: postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 23 listopada 2004 r., V KK 199/04).
Powyższy pogląd prawny przywołał także Sąd Odwoławczy w niniejszej sprawie (k. 16 uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego).
W tej sytuacji, nie można mówić ani o naruszeniu reguły z art. 433§2 k.p.k. -bowiem treść zarzutu została rozpoznana przez Sąd II instancji ani o obrazie art. 457§3, który nakazuje właściwe, rzetelne i poprawne rozpoznanie określonego zarzutu.
Nie można tracić z pola widzenia i tego, że zawnioskowane w akcie oskarżenia dowody z istoty swojej miały wspierać postawiony oskarżonym zarzut. Wątpliwości zatem budzi kwestia grawamenu obrony do „oczekiwania”, że dowody te zostaną przeprowadzone. Jedynym racjonalnym celem takiego działania obrony, który z oczywistych względów nie może być akceptowany, byłoby zatem zmierzanie do przedłużenia postępowania.
Słusznie także w odpowiedzi na kasację podnosi Prokurator, że w toku postępowania rozpoznawczego strony nie wnosiły o ujawnienie stenogramów z materiałów niejawnych i przeprowadzenie dowodu na tą okoliczność.
Kierując się przedstawionymi względami, Sąd Najwyższy orzekł jak na wstępie.
Skazanych obciążono kosztami sądowymi postępowania kasacyjnego, nie znajdując podstaw do zwolnienia od ich ponoszenia.
Treść orzeczenia pochodzi z bazy orzeczeń SN.