Art. 61. Odpowiednie stosowanie przepisów o obowiązku alimentacyjnym między krewnymi

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Z zastrzeżeniem przepisu artykułu poprzedzającego do obowiązku dostarczania środków utrzymania przez jednego z małżonków rozwiedzionych drugiemu stosuje się odpowiednio przepisy o obowiązku alimentacyjnym między krewnymi.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

„Stosowanie "odpowiednie" oznacza niezbędną adaptację (i ewentualnie zmianę niektórych elementów) normy do zasadniczych celów i form danego postępowania, jak również pełne uwzględnienie charakteru i celu danego postępowania oraz wynikających stąd różnic w stosunku do uregulowań, które mają być zastosowane”. Nie oznacza to jednak, że niezbędnej „adaptacji” wymagają wszystkie przepisy art. 128 - 144[1] k.r.o., regulujące obowiązek alimentacyjny między krewnymi. „Odpowiednie” stosowanie nie wyłącza zastosowania wprost przepisu, do którego danego norma odsyła (136 - 140, 144[1] k.r.o.) nie oznacza także, że wszystkie przepisy, do których się odsyła mają zastosowanie (np. art. 141 – 144 k.r.o.).

Żądania rozwiedzionych małżonków, oparte na przepisach art. 60 § 1 i 2 k.r.o.  mają ten sam charakter, co alimenty przewidziane w art. 128 i nast. k.r.o.. Celem ich jest dostarczenie środków na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej (wyr. SN z 8.6.1976 r., III CRN 88/76). Z uwagi na to, że mamy do czynienia z roszczeniami alimentacyjnymi przeznaczonymi na bieżące utrzymanie osoby uprawnionej, korzystają one z takich samych przywilejów i takich samych ograniczeń jak roszczenia alimentacyjne między krewnymi. W szczególności wierzytelności alimentacyjne byłych małżonków nie mogą być przedmiotem cesji, zastawu, przejęcia długu. Na podstawie art. 833 § 6 k.p.c. świadczenia alimentacyjne nie podlegają egzekucji, nie mogą być również umarzane przez potrącenie. Uprawniony małżonek nie może się zrzec ani prawa, ani roszczenia, ani świadczenia.

Obowiązek alimentacyjny i odpowiadające mu uprawnienie mają ściśle osobisty charakter. Zarówno prawo do alimentów jak i zobowiązanie alimentacyjne wygasa z chwilą śmierci uprawnionego lub zobowiązanego. Osobistemu charakterowi obowiązku alimentacyjnemu nie przeczy możliwość przejścia obowiązku na inne osoby poprzez poręczenie długu alimentacyjnego. Do wykonania świadczenia alimentacyjnego ma zastosowanie art. 356 § 2 k.c. (uchwała. SN (7) z dnia 24 maja 1990 r., CZP 21/90).

Z uwagi na charakter świadczeń alimentacyjnych przeznaczonych na bieżące utrzymanie osoby uprawnionej, domaganie się ich za okres poprzedzający wytoczenie

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.