Art. 513. Pojęcie dorobku każdego z małżonków

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

§ 1. Dorobkiem każdego z małżonków jest wzrost wartości jego majątku po zawarciu umowy majątkowej.

§ 2. Jeżeli umowa majątkowa nie stanowi inaczej, przy obliczaniu dorobków pomija się przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem umowy majątkowej i wymienione w art. 33 pkt 2, 5–7, 9 oraz przedmioty nabyte w zamian za nie, natomiast dolicza się wartość:

1) darowizn dokonanych przez jednego z małżonków, z wyłączeniem darowizn na rzecz wspólnych zstępnych małżonków oraz drobnych zwyczajowo przyjętych darowizn na rzecz innych osób;

2) usług świadczonych osobiście przez jednego z małżonków na rzecz majątku drugiego małżonka;

3) nakładów i wydatków na majątek jednego małżonka z majątku drugiego małżonka.

§ 3. Dorobek oblicza się według stanu majątku z chwili ustania rozdzielności majątkowej i według cen z chwili rozliczenia.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Decydująca dla zakresu wyrównywania dorobków jest wola małżonków wyrażona w umowie majątkowej, co nie wyłącza pełnej repartycji, obejmującej bez wyłączeń cały dorobek. W przypadku braku sta­nowiska małżonków w omawianej kwestii, zastosowanie znajdą przepisy dyspozytywne zawarte w § 2. Na ich podstawie przy obli­czaniu dorobków pomija się z jednej strony przedmioty nabyte przed zawarciem umowy majątkowej oraz określone prawa ma­jątko­we o ściśle osobistym charakterze. Z drugiej zaś strony dolicza się pewne wartości świadczeń, usług i nakładów, mimo że nie „wzbogacają” one faktycznie majątku małżonka w chwili ustania małżeń­stwa.

Doliczenie oznacza uwzględnienie, a więc dodanie określonej wartości do dorobku. Doliczenie daro­wizn, usług i nakładów określonych w art. 51[3] § 2 k.r.o. zwiększa wartość dorobku. Pominięcie natomiast określonych praw i przed­miotów majątkowych oznacza ich nieuwzględnienie, tak jakby ich nie było.

Jeżeli umowa majątkowa nie stanowi inaczej, przy obliczaniu dorobków – poza przedmiotami majątkowymi nabytymi przed zawarciem umowy majątkowej – pomija się (nie uwzględnia):

a) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę,

b) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,

c) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadość­uczynienia za doznaną krzywdę z wyłączeniem renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej, albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,

d) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej,

e) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemy­słowej oraz inne prawa twórcy,

f) przedmioty nabyte w zamian za przedmioty i prawa z pkt a–e.

Jeżeli małżonkowie w umowie majątkowej nie postanowią inaczej, do wartości dorobku dolicza się wartość:

a) darowizn dokonanych przez jednego z małżonków, z wyłączeniem darowizn na rzecz wspólnych zstępnych małżonków oraz drobnych, zwyczajowo przyjętych darowizn na rzecz innych

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.