Art. 66. Legitymacja bierna przy powództwie męża matki

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Mąż matki powinien wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a jeżeli matka nie żyje – przeciwko dziecku.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Przepis art. 66 k.r.o. reguluje legitymację bierną, w sytuacji gdy powództwo wytacza mąż matki dziecka. Pozywa on dziecko i matkę, a jeżeli matka nie żyje – tylko dziecko. W przypadku śmierci dziecka proces o zaprzeczenie ojcostwa jest wyłączony (por. art. 71 k.r.o.).

Z mocy art. 66, 69 i 70 k.r.o., między pozwanymi wymienionymi w tych przepisach, istnieje współuczestnictwo jednolite. Z tego względu zgłoszony przez jednego z takich pozwanych - na podstawie art. 331 § 2 k.p.c. - wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku jest skuteczny również wobec drugiego pozwanego. W związku z tym sąd w sprawach z art. 66, 69 i 70 k.r.o. ma obowiązek doręczenia wyroku z uzasadnieniem zarówno współuczestnikowi, który wniósł o sporządzenie uzasadnienia wyroku, jak i temu, który wniosku takiego nie składał (wyr. SN z 30.9.1968 r., I CR 224/68).

Małoletnie dziecko pozwane w procesie o zaprzeczenie ojcostwa, nie posiada zdolności procesowej. Dlatego też dziecko musi podejmować czynności przez swego przedstawiciela ustawowego. Ponieważ jednak z mocy art. 98 § 2 k.r.o. reprezentacja dziecka przez rodziców w postępowaniach sądowych z ich udziałem, przy sprzecznych interesach procesowych stron postępowania, jest wyłączona, stąd też małoletnie dziecko reprezentuje kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.

Przepis art. 70 § 1 k.p.c. nakłada na sąd obowiązek zwrócenia się do sądu opiekuńczego o ustanowienie kuratora w sprawie, w której ustanowienie przedstawiciela ustawowego powinno nastąpić z urzędu. Taki obowiązek istnieje w sprawach o zaprzeczenie ojcostwa, jeżeli pozwanym jest dziecko małoletnie. Udział dziecka w takim procesie stosownie do art. 98 § 2 i 99 k.r.o. możliwy jest tylko przez kuratora ustanowionego przez władzę opiekuńczą. Sąd opiekuńczy w wypadkach określonych w art. 98 § 2 k.r.o. powinien (art. 570 k.p.c.) wszcząć postępowanie z urzędu, a sąd procesowy w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa powinien się zwrócić sam do właściwego sądu opiekuńczego o ustanowienie kuratora (post. SN z dnia 4 października

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.