Art. 6114. Termin wytoczenia powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa przez dziecko

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

§ 1. Dziecko po osiągnięciu pełnoletności może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu roku od dnia, w którym dowiedziało się, że nie pochodzi od kobiety wpisanej w akcie urodzenia jako jego matka. Jeżeli dziecko dowiedziało się o tej okoliczności przed dniem osiągnięcia pełnoletności, termin do wytoczenia powództwa biegnie od dnia osiągnięcia pełnoletności.

§ 2. Przepisy art. 64 i 65 stosuje się odpowiednio.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Dziecko może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności. Analogicznie jest uregulowany termin do dochodzenia przez dziecko zaprzeczenia ojcostwa (por. art. 70 § 1 k.r.o.).

Jeżeli dziecko zostało całkowicie ubezwłasnowolnione z powodu choroby psychicznej lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych, na które zapadło w ciągu terminu do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa, powództwo może wytoczyć jego przedstawiciel ustawowy. Termin do wytoczenia powództwa wynosi w takim wypadku sześć miesięcy od dnia ustanowienia przedstawiciela ustawowego. Jeżeli przedstawiciel ustawowy dziecka całkowicie ubezwłasnowolnionego nie wytoczył powództwa, dziecko może je wytoczyć po uchyleniu ubezwłasnowolnienia. Termin do wytoczenia powództwa wynosi w tym wypadku sześć miesięcy od dnia uchylenia ubezwłasnowolnienia (art. 64 k.r.o.). Podobnie rzecz się ma, jeśli dziecko nie zostało ubezwłasnowolnione, chociaż były do tego wszelkie przesłanki, wówczas dziecko może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu sześciu miesięcy od ustania choroby lub zaburzeń (art. 65 k.r.o.). 

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.