Art. 6113. Termin wytoczenia powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
§ 1. Matka albo kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia dziecka.
§ 2. Mężczyzna, którego ojcostwo zostało ustalone z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się, że kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka nie jest matką dziecka, nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.
Komentarz redakcyjny
Zgodnie z obowiązującą regułą, prawa stanu cywilnego nie podlegają skutkom upływu czasu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Takimi przepisami szczególnymi są art. 61[13] - [16] k.r.o., w którym wprowadzono – na wzór zaprzeczenia ojcostwa – terminy do zgłoszenia żądania. Terminy są uzależnione od tego, kto zgłasza żądanie i jakie zdarzenie rozpoczyna bieg terminu.
Przewidując w art. 61[13] - [16] k.r.o. ograniczenia czasowe kierowano się potrzebą zapewnienia stabilizacji stanu cywilnego, czemu ma służyć niezbyt długi termin zawity na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa.
Matka albo kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia dziecka.
Dla mężczyzny, którego ojcostwo ustalono z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej jako matka w akcie urodzenia dziecka, termin do wytoczenia powództwa biegnie od chwili dowiedzenia się, że kobieta ta (żona, rzekoma matka dziecka pozamałżeńskiego) nie jest matką dziecka, ponieważ go nie urodziła. W każdym wypadku mężczyzna traci uprawnienie do wniesienia powództwa z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości.
Odesłanie w art. 61[13] § 3 k.r.o. do przepisów art. 64 i 65 KRO ma na celu ochronę osób legitymowanych czynnie - w razie ich ubezwłasnowolnienia całkowitego lub istnienia podstaw do takiego ubezwłasnowolnienia – analogicznie jak w przypadkach zaprzeczenia ojcostwa męża matki dziecka (art. 69 § 1, 70 § 3 k.r.o.), żądania ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa (art. 78 § 2, 81 § 3 k.r.o.).