Art. 6111. Niedopuszczalność powództwa matki o ustalenie macierzyństwa
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Matka nie może wytoczyć powództwa o ustalenie macierzyństwa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Jeżeli dziecko zmarło przed osiągnięciem pełnoletności, matka może wytoczyć powództwo o ustalenie macierzyństwa do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletność.
Komentarz redakcyjny
Art. 61[11] k.r.o. jest wyrazem zasady, zgodnie z którą tylko pełnoletnie dziecko z wyłączeniem kompetencji matki i ojca może dochodzić ustalenia lub zaprzeczenia swego pochodzenia. Na tej podstawie matka dziecka może wytoczyć powództwo o ustalenie macierzyństwa tylko do chwili osiągnięcia przez dziecko pełnoletności (podobne rozwiązanie dotyczy sądowego ustalenia ojcostwa na żądanie matki i domniemanego ojca – zob. art. 84 § 1 zd. 2 k.r.o.).
Jeśli powództwo zostało wytoczone przed osiągnięciem przez dziecko pełnoletniości, matka jest dalej uprawniona do popierania powództwa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości. Tak samo rzecz się przedstawia w sprawach o ustalenie ojcostwa, w których uzyskanie przez dziecko pełnoletniości w trakcie procesu nie wpływa na jego bieg.
W żadnym wypadku nie jest dopuszczalne ustalenie macierzyństwa po śmierci dziecka. Jednakże w razie śmierci dziecka, które wytoczyło powództwo, ustalenia macierzyństwa mogą dochodzić jego zstępni (art. 61[15] k.r.o.).
Na podstawie art. 112 k.c. dziecko osiąga pełnoletność nie z końcem ostatniego dnia, lecz z jego początkiem.