Art. 501. Udziały małżonków po ustaniu wspólności

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

W razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej. Przepis ten nie wyłącza zastosowania art. 43 § 2 i 3.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Obowiązujące do 20.1.2005 r. przepisy regulu­jące umowny ustrój wspólności majątkowej nie przewidywały możliwości ustalenia przez małżonków nierównych udziałów w wypadku ograniczenia wspólności. Uprawnienie to było zastrze­żone tylko w odniesieniu do wspólności poszerzonej. Pod rządami obecnie obowiązującego art. 50[1] k.r.o. możliwość taka istnieje w jednym i drugim przypadku. Nadto przepis ten przesądza uprzed­ni doktrynalny spór, który dotyczył kwestii, czy w razie określenia przez małżonków w umowie majątkowej nierównych udziałów istniała możliwość powołania się na przepis art. 43 § 2 k.r.o., uprawniający małżonka (i pod pewnymi warunkami jego spadko­bierców) do żądania ustalenia udziałów w majątku wspólnym z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.

Według przeważającego stanowiska możliwość taka nie była wyłączona. Powoływano się przy tym na względy natury celowościowej, wskazując, że „od chwili zawar­cia umowy majątkowej do chwili ustania wspólności upływa najczęściej znaczny okres, w ciągu którego mogą nastąpić istotne zmiany w układzie stosunków osobistych i majątkowych między małżonkami” (tak J. Pietrzykowski, [w:] Komentarz, s. 269; odmiennie S. Breyer, S. Gross, Komentarz, s. 79). Zasygnalizowany spór zakończyło wejście w życie przepisu art. 50[1] k.r.o., który w zd. 2 odsyła wprost do art. 43 § 2 i 3 k.r.o..

Omawiany artykuł wskazuje na umowę majątkową jako podstawę określenia nierównych udziałów. Może to wskazywać na pewien regres w stosunku do ugruntowanego uprzednio poglądu, że określenie nierównych udziałów może nastąpić w okresie późniejszym umową uzupełniającą (tzw. aneksem). Jeśli jednak się zauważy, że zgodnie z art. 47 § 2 k.r.o. umowa majątkowa małżeńska może być w każdym czasie zmie­niona w całości lub części, to nie budzi wątpliwości, że możliwość określenia nierównych udziałów w okresie późniejszym nie jest wyłączona. Przeciwny wniosek byłby sprzeczny z jednym z pod­stawowych założeń nowelizacji z czerwca 2004 r., którym było po­sze­rzenie swobody małżonków w zakresie umownego kształ­to­wania swoich stosunków majątkowych.

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.