Art. 25. Nazwisko po zawarciu związku małżeńskiego

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

§ 1. O nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po zawarciu małżeństwa, decyduje jego oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie może być złożone bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

§ 2. Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Każdy z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.

§ 3. W razie niezłożenia oświadczenia w sprawie nazwiska, każdy z małżonków zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Art. 25 zd. 1 realizuje zasadę równouprawnienia małżonków w odniesieniu do wyboru nazwiska po zawarciu małżeństwa. Decyduje o tym wyłącznie wola każdego z małżonków wyrażona przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Swoboda małżonków w zakresie wyboru nazwiska nie jest nieograniczona i dowolna. Na podstawie art. 25 § 2 k.r.o. małżonkowie mogą nosić:

  • wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich, albo
  • każdy z małżonków zachowa swoje dotychczasowe nazwisko, albo
  • każdy z małżonków, zachowując dotychczasowe nazwisko, połączy z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka.

Nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów (§ 2 zd. ost.), co ma praktyczne zastosowanie w sytuacji, kiedy co najmniej jedno z łączonych nazwisk jest już dwuczłonowe. W takiej sytuacji małżonek zachowuje prawo wyboru członów nazwiska.

Oświadczenie, na podstawie którego małżonkowie wybraliby nazwisko inne od możliwych na podstawie art. 25 § 2 k.r.o., jest nieważne jako sprzeczne z ustawą (art. 58 § 1 k.c.).

Z art. 25 § 2 k.r.o. wynika, że małżonkowie mogą nosić różne nazwiska. W takiej sytuacji na podstawie art. 88 § 1 k.r.o. dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach, składanych jednocześnie z oświadczeniami o nazwiskach, które będą nosić małżonkowie. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli małżonkowie nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca (art. 88 § 2 k.r.o.).

Oświadczenie o nazwisku – w zależności od formy zawarcia małżeństwa (świeckiej, wyznaniowej) – może być złożone:

  1. bezpośrednio po zawarciu małżeństwa a więc po ogłoszeniu przez kierownika USC o zawarciu małżeństwa jeszcze w trakcie ceremonii ślubnej – a więc wymóg ten odnosi się do małżeństw świeckich;
  2. przed sporządzeniem przez kierownika USC zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa – a wiec

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.