Art. 16. Unieważnienia małżeństwa zawartego przez pełnomocnika

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

W razie zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika mocodawca może żądać unieważnienia małżeństwa, jeżeli brak było zezwolenia sądu na złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez pełnomocnika albo jeżeli pełnomocnictwo było nieważne lub skutecznie odwołane. Jednakże nie można z tego powodu żądać unieważnienia małżeństwa, jeżeli małżonkowie podjęli wspólne pożycie.

Komentarze orzeczniczeKomentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Artykuł 16 k.r.o. nawiązuje do art. 6 k.r.o., na podstawie którego z ważnych powodów sąd może zezwolić, żeby oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie przewidziane w art. 1 § 2 zostało złożone przez pełnomocnika.

Art. 16 k.r.o. ma zastosowanie jedynie w odniesieniu do małżeństw cywilnych i nie ma zastosowania w odniesieniu do małżeństw wyznaniowych ze skutkami cywilnymi.

Małżeństwo zawarte przez pełnomocnika bez zezwolenia sądu albo gdy pełnomocnictwo było nieważne lub skutecznie odwołane podlega konwalidacji, jeżeli małżonkowie podjęli wspólne pożycie. Pojęcie to jest tożsame z podstawowym obowiązkiem małżonków wyrażonym w art. 23 k.r.o., zatem dorobek interpretacyjny tego pojęcia na gruncie art. 23 k.r.o. zachowuje aktualność.

Na omawianej podstawie legitymowanym do wniesienia powództwa o unieważnienie małżeństwa jest mocodawca oraz na zasadach ogólnych prokurator.

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.