Art. 4. Zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia, kiedy osoby, które zamierzają je zawrzeć, złożyły kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie tego małżeństwa. Jednakże kierownik urzędu stanu cywilnego może zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem tego terminu, jeżeli przemawiają za tym ważne względy.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Regułą jest jednoczesne składanie wymaganego zapewnienia przez nupturientów. Kiedy jednak zdarzy się, że zapewnienia zostały przez nich złożone w różnych terminach, wówczas miesięczny termin liczy się od daty złożenia ostatniego zapewnienia.

Kierownik USC może zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem miesięcznego terminu oczekiwania, jeżeli przemawiają za tym ważne powody. Typowym przykładem takiego powodu jest nieodległe rozwiązanie ciąży.

Miesięczny termin nie musi być zachowany w razie zawarcia małżeństwa w sytuacji niebezpieczeństwa grożącego życiu jednego z nupturientów, o której mowa w art. 9 § 1 k.r.o.

Przewidziany w art. 4 k.r.o. okres oczekiwania ma zastosowanie wyłącznie do małżeństw zawieranych w formie świeckiej (art. 1 § 1 k.r.o.). Do małżeństw wyznaniowych (art. 1 § 2 i 3 KRO) ma zastosowanie art. 41; k.r.o.

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.