Art. 171. Obowiązek dalszego zarządzania majątkiem
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Jeżeli w chwili ustania opieki zachodzi przeszkoda do natychmiastowego przejęcia zarządu majątkiem przez osobę, która pozostawała pod opieką, albo przez jej przedstawiciela ustawowego lub spadkobierców, opiekun obowiązany jest nadal prowadzić pilne sprawy związane z zarządem majątku, chyba że sąd opiekuńczy postanowi inaczej.
Komentarz redakcyjny
W zależności od przyczyny ustania opieki majątek osoby podlegającej opiece na podstawie art. 174 k.r.o. przechodzi niezwłocznie z tym momentem na tę osobę (jeśli uzyskała pełnoletność) albo pod zarząd przedstawiciela ustawowego (np. rodzica wobec którego uchylono postanowienie o pozbawieniu go władzy rodzicielskiej), albo na rzecz spadkobierców (jeśli opieka ustała na skutek śmierci pupila). Może się jednak zdarzyć, że natychmiastowe przejęcie zarządu majątkiem przez właściwą osobę z chwilą ustania opieki napotka przeszkody z punktu widzenia dobrze pojętego interesu. W takim wypadku opiekun obowiązany jest nadal prowadzić pilne sprawy związane z zarządem, chyba że sąd postanowi inaczej.
Treść art. 171 k.r.o. wykazuje podobieństwo do art. 169 § 3 k.r.o. W obydwu przypadkach chodzi o prowadzenie pilnych spraw przez byłego opiekuna. Na podstawie art. 171 k.r.o. chodzi jednak wyłącznie o sprawy związane z zarządem majątku, podczas gdy art. 169 § 3 k.r.o. odnosi się zarówno do pieczy nad osobą, jak i nad majątkiem.
Jeśli były opiekun prawny mimo zwolnienia go z opieki albo jej ustania w dalszym ciągu prowadzi sprawy, które wykraczają zakres pojęcia sprawy pilnej, wówczas znajdują zastosowanie przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia (K. Olejniczak, Odpowiedź prawna, NP 1960, Nr 7-8, s. 1056). Jeśli zaś prowadzi sprawy odpowiadające pojęciu pilności wówczas w tym zakresie mają zastosowanie przepisy o opiece, np. o wynagrodzeniu i reprezentacji.