Art. 170. Ustanie opieki z mocy prawa
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Gdy małoletni osiągnie pełnoletność albo gdy przywrócona zostanie nad nim władza rodzicielska, opieka ustaje z mocy prawa.
Komentarz redakcyjny
W sytuacja wskazanych w art. 170 k.r.o opieka prawna ustaje z mocy samego prawa. Nie ma więc potrzeby ogłaszania postanowienia, które deklaratoryjnie stwierdzało by ustanie opieki. Osiągnięcie przez małoletniego pełnoletniości albo przywrócenie władzy rodzicielskiej sprawia, że postępowanie opiekuńczo-wychowawcze staje się zbędne i z mocy art. 355 w zw. z art. 13 § 1 k.p.c. podlega umorzeniu.
Poza przyczynami ustania opieki, wyszczególnionymi w art. 170 k.p.c., opieka ustaje także z mocy prawa na skutek śmierci osoby poddanej opiece, uznania jej za zmarłą, lub przysposobienia dziecka pozostającego pod opieką.
Dziecko uzyskuje pełnoletność z chwilą ukończenia 18 lat. Przez zawarcie małżeństwa małoletnia kobieta, która ukończyła 16 lat uzyskuje pełnoletność i nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa (art. 10 k.c. i art. 10 k.r.o.).
Przywrócenie władzy rodzicielskiej oznacza:
- uchylenie orzeczenie o pozbawieniu lub zawieszeniu władzy rodzicielskiej rodziców lub matki albo ojca,
- uchylenie ubezwłasnowolnienie matki lub ojca,
- osiągnięcie przez matkę pełnoletniości, jeśli urodziła dziecko ze związku pozamałżeńskiego,
- uznanie ojcostwa lub sądowe ustalenie ojcostwa, w którym sąd nie orzekł o zawieszeniu lub pozbawieniu ojca władzy rodzicielskiej (por. art. 93 § 2 KRO), jeśli matce nie przysługiwała władza rodzicielska,
- sądowe ustalenie macierzyństwa, jeśli sąd nie orzekł o pozbawieniu lub zawieszeniu władzy rodzicielskiej matki.
- przysposobienie małoletniego, który podlegał opiece.