Art. 164. Przedawnienie roszczeń

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Roszczenie osoby pozostającej pod opieką o naprawienie szkody wyrządzonej nienależytym sprawowaniem opieki przedawnia się z upływem lat trzech od ustania opieki lub zwolnienia opiekuna.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Opiekun ponosi odpowiedzialność względem osoby podlegającej jego opiece z tytułu nienależytego sprawowania powierzonej mu funkcji na zasadzie odpowiedzialności kontraktowej, przewidzianej w art. 471 i nast. k.c. Nie wyłącza to odpowiedzialności deliktowej z tytułu np. uszkodzenia ciała pupila, czy kradzieży na jego szkodę. Zagadnienie zbiegu roszczeń kontraktowych i deliktowych reguluje art. 443 k.c.

Opiekun ponosi odpowiedzialność kontraktową na zasadach ogólnych, a więc jest ona oparta na zasadzie zawinienia. Zawinione działania lub zaniechania opiekuna muszą wyrządzić szkodę. Pomiędzy szkodą a nienależytym sprawowaniem opieki musi istnieć adekwatny związek przyczynowy.

Odpowiedzialnością opiekuna szczegółowo przeanalizował w literaturze J. Marciniak (Treść i sprawowanie opieki nad małoletnim, Warszawa 1975 r., 91 – 99). Za autorem należy stwierdzić, że opiekun odpowiada za szkodę wyrządzoną małoletniemu z tytułu nienależytego sprawowania opieki gdy szkoda powstała wskutek:

- dokonywanych przez opiekuna w imieniu małoletniego czynności prawnych,

- czynności dokonywanych przez małoletniego za zgodą opiekuna,

- czynności faktycznych,

- własnego działania opiekuna, jak i wskutek działań osób, którymi opiekun posługiwał się przy wykonywaniu swoich obowiązków (art. 474 k.c.),

- własnego działania pupila ze szkodą dla jego samego, jeśli szkoda jest następstwem pozostawienia pupila bez nadzoru i kontroli.

Podstawą odpowiedzialności opiekuna prawnego za szkodę wyrządzoną przez pupila osobie trzeciej jest art. 427 KC, przewidujący odpowiedzialność z tytułu winy w nadzorze.

Odpowiedzialność opiekuna a nadzór sądu

Na zakres odpowiedzialności opiekuna w zasadzie nie mają wpływu decyzje, zlecenia, zatwierdzenia i zezwolenia sądu wydawane w trybie nadzoru nad sprawowaną opieką. Innymi słowy zezwolenie sądu na dokonanie ważnej czynności (art. 156 k.r.o.) oraz zatwierdzenie przez sąd opiekuńczy sprawozdań i rachunków opiekuna (art. 167 KRO) nie sanuje nienależytego sprawowania opieki, a co za tym idzie, nie  zwalnia go od odpowiedzialności kontraktowej za szkodę. Wynika to z tego, że po pierwsze z mocy art. 167 § 2 k.r.o. zatwierdzenie rachunku przez  sąd nie wyłącza odpowiedzialności opiekuna za

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.