Art. 157. Przemijająca przeszkoda w sprawowaniu opieki

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Jeżeli opiekun doznaje przemijającej przeszkody w sprawowaniu opieki, sąd opiekuńczy może ustanowić kuratora.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Przemijająca przeszkoda w sprawowaniu opieki - w przeciwieństwie do przeszkody trwałej, uniemożliwiającej dalsze sprawowanie opieki – ma charakter tymczasowy, dający się z góry przewidzieć co do czasu trwania przeszkody, i która nie łączy się z negatywną oceną kwalifikacji opiekuna. Przykładem tak rozumianej przeszkody są, np.: choroba opiekuna, wyjazd za granicę, a nawet odbywanie kary pozbawienia wolności, oczywiście poza wypadkami wyszczególnionymi w art. 148 § 1a k.r.o.

Konieczność ustanowienia kuratora na omawianej podstawie zachodzi również w sytuacji, w której na podstawie art. 159 k.r.o. jest wyłączone prawo reprezentowania pupila przez kuratora.

W razie przemijającej przeszkody sąd może ustanowić kuratora - na wniosek opiekuna lub z urzędu – co wskazuje na fakultatywny charakter omawianego przepisu. Owa fakultatywność wynika z konieczności każdorazowej oceny przemijającej przeszkody w sprawowaniu opieki w kontekście dobra dziecka. Przykładowo, zły stan zdrowia dziecka, wymagający stałych świadczeń zdrowotnych, sprawia, że nawet krótkotrwały wyjazd opiekuna wymaga ustanowienia kuratora.

Ustanawiając kuratora sąd powinien oznaczyć zakres jego umocowania do działania w imieniu dziecka. Z chwilą ustania przemijającej przeszkody kuratela ustanowiona na podstawie art. 157 k.r.o. nie ustaje z mocy prawa, lecz dopiero z chwilą jej uchylenia. Na podstawie art. 180 § 1 k.r.o. sąd uchyla kuratelę, gdy odpadnie cel jej ustanowienia. 

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.