Art. 131. Obowiązek alimentacyjny w przysposobieniu niepełnym
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
§ 1. Jeżeli skutki przysposobienia polegają wyłącznie na powstaniu stosunku między przysposabiającym a przysposobionym, obowiązek alimentacyjny względem przysposobionego obciąża przysposabiającego przed wstępnymi i rodzeństwem przysposobionego, a obowiązek alimentacyjny względem wstępnych i rodzeństwa obciąża przysposobionego dopiero w ostatniej kolejności.
§ 2. Jeżeli jeden z małżonków przysposobił dziecko drugiego małżonka, przysposobienie nie ma wpływu na obowiązek alimentacyjny między przysposobionym a tym drugim małżonkiem i jego krewnymi.
Komentarz redakcyjny
W stosunku do przysposobienia niepełnego przepis art. 131 § 1 k.r.o. przewiduje odstępstwa od kolejności obowiązku alimentacyjnego, przewidzianego w art. 129 k.r.o. Wynika to z tego, że ten typ przysposobienia kreuje stosunek prawnorodzinny jedynie pomiędzy przysposabiającym a przysposobionym, nie wyłączając w przyszłości z tego stosunku zstępnych przysposobionego (por. art. 124 § 1 k.r.o.). Zatem w przysposobieniu niepełnym przysposobiony jest traktowany jak dziecko naturalne przysposabiającego. Przysposobiony jest więc obciążony obowiązkiem alimentacyjnym względem przysposabiającego w tej samej kolejności co dzieci przysposabiającego.
Przysposobienie niepełne nie powoduje ustania stosunku alimentacyjnego łączącego przysposobionego z jego naturalnymi krewnymi, w tym przede wszystkim z jego rodzicami; stąd też konieczność rozstrzygnięcia zbiegu równorzędnych z punktu widzenia obowiązków alimentacyjnych. Zbieg ten art. 131 § 1 k.r.o. rozstrzyga następująco:
- obowiązek alimentacyjny względem przysposobionego obciąża przysposabiającego przed wstępnymi i rodzeństwem przysposobionego,
- obowiązek alimentacyjny przysposobionego względem jego naturalnych krewnych (wstępnych i rodzeństwa) obciąża go w ostatniej kolejności.
Z powyższego wynika, że na skutek przysposobienia niepełnego osłabieniu ulegają obowiązki alimentacyjne: a) wstępnych i rodzeństwa względem przysposobionego, b) przysposobionego wobec jego wstępnych i rodzeństwa.
Jeżeli jeden z małżonków przysposobił dziecko drugiego małżonka, przysposobienie nie ma wpływu na obowiązek alimentacyjny między przysposobionym a tym drugim małżonkiem i jego krewnymi. Z chwilą przysposobienia oboje małżonkowie (rodzic naturalny i przysposabiający) są zobowiązani do alimentowania przysposobionego w tej samej kolejności przed rodzicami małżonków (dziadkami) i rodzeństwem (naturalnym i przyrodnim).
Poza zakresem regulacji art. 131 k.r.o. pozostaje przysposobienie pełne. Wynika to z tego, że na skutek przysposobienia wygasa stosunek alimentacyjny między przysposobionym a jego krewnymi naturalnymi. W to miejsce powstaje obowiązek alimentacyjny między przysposobionym a przysposabiającym i jego krewnymi według ogólnych reguł kolejności.
Z chwilą rozwiązania stosunku przysposobienia ustają jego skutki (art. 126 § 1 zd. 1. k.r.o.). Zatem ustaje także obowiązek alimentacyjny, który kreował z modyfikacjami przewidzianymi w art. 131 k.r.o., rozwiązany stosunek. Na podstawie art. 125 §