Art. 1251. Wyłączenie rozwiązania przysposobienia anonimowego

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

§ 1. Nie jest dopuszczalne rozwiązanie przysposobienia, na które rodzice przysposobionego wyrazili przed sądem opiekuńczym zgodę bez wskazania osoby przysposabiającego.

§ 2. Takie przysposobienie nie stoi na przeszkodzie ponownemu przysposobieniu za życia przysposabiającego.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Artykuł 125[1] k.r.o. bez względu na przyczyny, wyłącza dopuszczalność rozwiązania przysposobienia, na które rodzice przysposobionego wyrazili przed sądem opiekuńczym zgodę bez wskazania osoby przysposabiającego (wyr. SN z dnia 17 listopada 1976 r., I CR 391/76). Zakaz ten nie odnosi się do uchylenia orzeczenia o takim przysposobieniu w następstwie skargi o wznowienie (post. SN z dnia 21 czerwca 1988 r., III CRN 94/88).

Wyrazem złagodzenia bezwzględnego zakazu niedopuszczalności rozwiązania przysposobienia całkowitego jest dodany nowelą z 1975 r. paragraf drugi omawianego artykułu. W przepisie tym chodzi o to, aby nierozwiązywalność przysposobienia, na które rodzice przysposobionego wrazili zgodę bez wskazania osoby przysposabiającego, nie obróciła się przeciwko dobru dziecka, kiedy np. przysposabiający, ze względu na przyczyny od niego niezależne, nie jest w stanie wypełniać swoich obowiązków rodzicielskich względem dziecka.

Nierozwiązywalność przysposobienia, nie tyle oznacza bezwzględną jego trwałość, ile wynika z tego, że w jego następstwie przysposobiony zostaje włączony do rodziny przysposabiającego, jak naturalny krewny. W aktach stanu cywilnego dziecka wpisuje się przysposabiających jako naturalną matkę i naturalnego ojca. Stąd też tak, jak pokrewieństwo i władza rodzicielska naturalnych rodziców, nie podlega rozwiązaniu, tak i przysposobienie całkowite nie podlega rozwiązaniu. Poprzez analogię do rodziny naturalnej władza rodzicielska przysposabiającego może podlegać tym samym ograniczeniom (art. 109 k.r.o.). Przysposabiający może być także tej władzy pozbawiony, ale również – tak jak w rodzinie naturalnej – przysposobienie całkowite nie wyłącza przysposobienia dziecka, bez potrzeby jego rozwiązywania. W grę może wchodzić zarówno przysposobienie pełne, jak i niepełne.

Do ponownego przysposobienia w pełni znajduje zastosowanie art. 119 k.r.o.

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.