Art. 1192. Termin wyrażenia przez rodziców zgody na przysposobienie

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Zgoda rodziców na przysposobienie dziecka nie może być wyrażona wcześniej niż po upływie sześciu tygodni od urodzenia się dziecka.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Przepis art. 119[2] k.r.o. nawiązuje do art. 5 ust. 4 Europejskiej konwencji o przysposobieniu dzieci, sporządzona w Strasburgu dnia 24 kwietnia 1967 r. (Dz. U. z 1999 r. Nr 99, poz. 1157), na podstawie którego nie można uznać zgody matki na przysposobienie jej dziecka, jeżeli została ona wyrażona przed upływem określonego w prawie okresu od urodzenia dziecka, nie krótszego jednak niż sześć tygodni, albo - jeżeli prawo takiego terminu nie przewiduje - przed upływem czasu, który jest zdaniem właściwego organu niezbędny do odzyskania przez matkę dostatecznego stanu równowagi po urodzeniu dziecka.

Termin sześciotygodniowy odnosi się do każdego rodzaju przysposobienia, gdyż w każdym wypadku przysposobienia decyzja o adopcji powinna być rozważna i oderwana od przebiegu porodu. W praktyce jednak termin ten ma znaczenie w odniesieniu do przysposobienia całkowitego.

Zgoda wyrażona przed ustawowym terminem jest nieważna, co nie wyłącza ponownego wyrażenia zgody po upływie sześciotygodniowego okresu od chwili urodzenia się dziecka.

Sześciomiesięczny termin odnosi się wyłącznie do zgody na przysposobienie, zatem nie jest wyłączona możliwość wcześniejszego wszczęcia postępowania sądowego o przysposobienie, byleby zgoda rodziców w tym postępowaniu nie była wcześniej wyrażona niż przed upływem wymaganego terminu

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.