Art. 1171. Ponowne przysposobienie

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Przysposobienie nie stoi na przeszkodzie ponownemu przysposobieniu po śmierci przysposabiającego.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Przepis art. 117[1] k.r.o., dodany ustawą z 26.5.1995 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 1995 r. Nr 83, poz. 417), uwzględnia dorobek interpretacyjny SN wyrażony w uchwale (7) z 17.3.1969 r., III CZP 126/68), w której sformułowano tezę, że w razie śmierci przysposabiającego, przysposobienie nie stanowi przeszkody do ponownego przysposobienia dziecka przez inną osobę. 

Śmierć przysposabiającego powoduje takie same skutki jak śmierć rodzica. Wygasają stosunki osobiste (ustaje władza rodzicielska zmarłego) i jest możliwe ponowne przysposobienie. Wprawdzie wskutek śmierci przysposabiającego niemożliwe jest rozwiązanie przysposobienia w drodze orzeczenia sądowego, jednakże ustają przesłanki zakazu z art. 115 § 1 k.r.o. przysposobienia przez inną jeszcze osobę oraz dopuszczalne jest ponowne przysposobienie. 

Przysposobienie po śmierci przysposabiającego będzie miało miejsce - oczywiście przy zastosowaniu art. 114 KRO - tylko dla dobra małoletniego, której to przesłance należy tutaj nadać szczególne znaczenie i raczej zaostrzyć jej kryteria (np. przy adopcji pełnej brak jakichkolwiek krewnych przysposabiających, posiadających podstawowe kwalifikacje i warunki do wychowania dziecka). 

Na przysposobienie musi wyrazić zgodę opiekun dziecka, którego trzeba ustanowić po śmierci przysposabiającego. 

Skutki prawne ponownej adopcji po śmierci przysposabiającego

Ponowne przysposobienie po śmierci przysposabiającego rodzi skutki prawne wynikające z ustania pierwszego przysposobienia i dokonania nowego. Należy zastosować odpowiednio przepisy art. 121 i 122 bądź art. 124 k.r.o., przy czym skutki te mogą być różne w zależności od tego, czy pierwsza adopcja była pełna, czy też nie, oraz jaka będzie adopcja ponowna. 

Przy ponownej adopcji pełnej, bez względu na to, czy poprzednia adopcja była pełna, czy też niepełna, powstają skutki wymienione w art. 121 § 2 k.r.o, a jeżeli poprzednia adopcja była pełna to także skutki z § 3, z tą tylko zmianą, że nie w stosunku do naturalnej rodziny, lecz w stosunku do rodziny zmarłego przysposabiającego. 

Przysposobiony orzymuje

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.