Art. 616. Zniesienie separacji na zgodne żądanie małżonków

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

§ 1. Na zgodne żądanie małżonków sąd orzeka o zniesieniu separacji.

§ 2. Z chwilą zniesienia separacji ustają jej skutki.

§ 3. Znosząc separację, sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem małżonków.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Bez względu na to, czy separację orzeczono na drodze postępowania procesowego, czy nieprocesowego, istnieje taki sam tryb powrotu małżonków do wspólnego pożycia. Sąd, który orzekł separację, znosi ją na zgodny wniosek małżonków – po przeprowadzeniu rozprawy – w trybie postępowania nieprocesowego. Zgodny wniosek podlega uwzględnieniu, choćby między stronami istniał w dalszym ciągu zupełny rozkład pożycia. Zasadą jest, że uwzględnienie przez sąd wspólnego wniosku powoduje ustanie wszystkich skutków separacji, tak jakby w ogóle nie orzeczono wcześniej separacji. W tej mierze istnieją dwa wyjątki:

- znosząc separację sąd z urzędu rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem (art. 61[6] § 3 k.r.o.); rozstrzygnięcie podejmowane jest na nowo przy uwzględnieniu stanu rzeczy z chwili orzekania oraz dobra dziecka.

- jeżeli małżonkowie złożą dodatkowy zgodny wniosek o utrzymanie rozdzielności majątkowej, sąd orzeka o utrzymaniu rozdzielności majątkowej, która z mocy prawa powstała z chwilą uprawomocnienia się  orzeczenia o separacji (art. 54 § 2 k.r.o.).

O zniesieniu separacji wpisuje się wzmiankę do aktu małżeństwa i do odpisu z niego.

Podobnie jak w przypadku orzeczenia separacji na zgodne żądanie małżonków, także i w postępowaniu o zniesienie separacji zgodne żądanie nie musi być wyrażone we wniosku przez obydwoje małżonków. Jeden małżonek może więc zainicjować postępowanie, w trakcie którego drugi małżonek ustnie na rozprawie lub w piśmie procesowym może przyłączyć się do żądania zniesienia separacji. Jeżeli jeden z małżonków nie wyraża zgody na zniesienie separacji, sąd na podstawie art. 567[2]; § 1 KPC umarza postępowanie.

Z chwilą wszczęcia postępowania o zniesienie separacji zawiesza się z urzędu postępowanie w sprawie o eksmisję jednego z małżonków pozostających w separacji ze wspólnego mieszkania, jak również postępowanie w sprawie o korzystanie przez małżonków pozostających w separacji ze wspólnego mieszkania. Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o zniesieniu separacji postępowanie umarza się z urzędu (art. 567[5]  k.p.c.). Z mocy art. 13 §

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.