Art. 613. Odpowiednie stosowanie przepisów o rozwodzie

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

§ 1. Przy orzekaniu separacji stosuje się przepisy art. 57 i art. 58.

§ 2. Orzekając separację na podstawie zgodnego żądania małżonków, sąd nie orzeka o winie rozkładu pożycia. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Odesłanie zawarte w art. 61[3] § 1 k.r.o. ma w pełni zastosowanie jedynie w przypadku separacji orzekanej w procesie.

A) W trybie postępowania nieprocesowego - jak wynika z § 2 omawianego przepisu – sąd nie orzeka o winie rozkładu pożycia; w tym wypadku następują skutki takie jakby żaden z małżonków nie ponosił winy. Skutki tego – poza obowiązkiem alimentacyjnym (por. 61[4] k.r.o.) polegają także na tym, że:

- jest wyłączona dopuszczalność dowodzenia winy pozostałego przy życiu małżonka w procesie wytoczonym na podstawie art. 940 k.c. (uchw. SN z 2.7.1985 r., III CZP 39/85).

- małżonek rozwiedziony lub wdowa, którzy do dnia śmierci małżonka nie pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej, mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków określonych w ust. 1 lub 2 art. 70 ustawy z 17.12.1998 r. o emeryturach  rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353 – ze zm.) w dniu śmierci małżonka mieli prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

Ze względu na powyższe skutki, zarówno w procesie, gdy małżonkowie żądają zaniechania orzekania o winie, jak i w postępowaniu nieprocesowym na sądzie ciąży obowiązek pouczenia stron o tych uprawnieniach. Jeżeli któryś z małżonków żąda orzeczenia separacji z orzeczeniem o winie w postępowaniu nieprocesowym, wówczas występuje brak zgodnego żądania, o którym mowa w art. 61[3] § 2 k.r.o.

B) Tryb postępowania nieprocesowego jest zastrzeżony dla małżonków nie mających wspólnych małoletnich dzieci, dlatego też z oczywistych względów w tym postępowaniu nie stosuje się tych przepisów z art. 58 § 1 i 1a k.r.o., które odnoszą się do władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem oraz alimentów na rzecz małoletniego dziecka.

W pozostałym zakresie przepisy art. 57 i 58 k.r.o. mają wprost zastosowanie w odniesieniu do separacji. W tym mieści się także zasada integralności postępowania ze wszystkimi jej

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.