Art. 104. Sporządzenie inwentarza majątku dziecka
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
§ 1. Sąd opiekuńczy może nakazać rodzicom, żeby sporządzili inwentarz majątku dziecka i przedstawili go sądowi oraz zawiadamiali sąd o ważniejszych zmianach w stanie tego majątku, w szczególności o nabyciu przez dziecko przedmiotów majątkowych o znacznej wartości.
§ 2. Sąd opiekuńczy może w uzasadnionych wypadkach ustalić wartość rozporządzeń dotyczących ruchomości, pieniędzy i papierów wartościowych, których dziecko lub rodzice mogą dokonywać każdego roku bez zezwolenia sądu opiekuńczego, z zastrzeżeniem art. 103.
Komentarz redakcyjny
Ratio legis art. 104 k.r.o. sprowadza się do usunięcia stanu zagrożenia uszczuplenia majątku dziecka. Zagrożenie takie – niekoniecznie wywołane złą wolą rodziców - może powstać i wówczas, gdy oboje rodzice sprawują pełną władzę rodzicielską.
Bez wątpienia art. 104 k.r.o. należy do tych środków ingerencji w sferę władzy rodzicielskiej. Jeśli więc mamy do czynienia z zagrożeniem dobra małoletniego o charakterze majątkowym, to wystarczającą podstawą jest art. 109 k.r.o. Przykładowa, otwarta formuła tego przepisu jest dostateczną podstawą prawną do przeciwdziałania zagrożeniom uszczuplenia majątku dziecka.
Niewykonanie przez jedno z rodziców obowiązków nałożonych na niego na podstawie art. 104 może spowodować dalszą ingerencję sądu opiekuńczego określoną w art. 109 k.r.o..
Zobowiązanie jednego z rodziców do sporządzenia inwentarza majątku dziecka, nie zwalnia od obowiązku uzyskiwania zezwolenia sądu opiekuńczego na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka bądź wyrażenia zgody na dokonanie takiej czynności przez dziecko (art. 101 § 3 k.r.o.).