Art. 103. Przeznaczenie czystego dochodu z majątku dziecka
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Czysty dochód z majątku dziecka powinien być przede wszystkim obracany na utrzymanie i wychowanie dziecka oraz jego rodzeństwa, które wychowuje się razem z nim, nadwyżka zaś na inne uzasadnione potrzeby rodziny.
Komentarz redakcyjny
Art. 103 k.r.o wyraża zasadę solidaryzmu rodzinnego albo zasady równej stopy życiowej rodziny pozostającej we wspólnocie (K. Jagielski, Istota i treść władzy rodzicielskiej, S.C. 1963, t. III, s. 141).
Czysty dochód z majątku dziecka powinien być w pierwszej kolejności spożytkowany na utrzymanie i wychowanie dziecka oraz rodzeństwa, w drugiej kolejności – jeśli pozostaje nadwyżka – na potrzeby rodziny jako całości (wspólnoty) np. zakupy artykułów codziennego wyżywienia. Jeśli nadal pozostaje nadwyżka, to powiększa ona majątek dziecka.
Zarządzanie przez rodziców majątkiem dziecka – poprzez obracanie czystego dochodu z majątku dziecka na utrzymanie dziecka i wychowującego się razem z nim jego rodzeństwa oraz na inne uzasadnione potrzeby rodziny – sprzyja niepożądanemu zacieraniu granic między majątkiem dziecka i majątkiem (majątkami) rodziców, a także – majątkiem rodzeństwa, z tendencją do dokonywania przez rodziców czynności umykających kontroli sądu ze względu na brak określenia zakresu i składu majątku dziecka.
Czystym dochodem jest przychód po odjęciu od niego koniecznych wydatków na osiągnięcie przychodu np. wydatków publicznoprawnych.