Art. 28c.

Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych

1. Dokumentami umożliwiającymi zaliczenie biokomponentów, innych paliw odnawialnych, ciekłych paliw węglowych pochodzących z recyklingu lub gazowych paliw węglowych pochodzących z recyklingu na poczet realizacji obowiązków, o których mowa w art. 23 ust. 1, art. 23b ust. 1 oraz art. 23c, wystawianymi na poszczególnych etapach wytwarzania biokomponentów, innych paliw odnawialnych, ciekłych paliw węglowych pochodzących z recyklingu lub gazowych paliw węglowych pochodzących z recyklingu są:

1) dokument wystawiony przez producenta rolnego przewidziany przez uznany system certyfikacji;

2) poświadczenie;

3) świadectwo;

4) dokument wystawiony przez podmiot, który pozyskuje po raz pierwszy odpady, pozostałości lub pozostałości z rolnictwa, rybołówstwa, akwakultury lub leśnictwa, przewidziany przez uznany system certyfikacji.

1a. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, potwierdzają spełnienie przez:

1) biomasę lub biokomponenty kryteriów zrównoważonego rozwoju określonych w art. 28ba–28bcb i art. 28bcc ust. 1 oraz kryterium ograniczenia emisji gazów cieplarnianych określonego w art. 28b;

2) inne paliwa odnawialne, ciekłe paliwa węglowe pochodzące z recyklingu lub gazowe paliwa węglowe pochodzące z recyklingu kryterium ograniczenia emisji gazów cieplarnianych określonego:
a) w art. 28b1 – dla innych paliw odnawialnych lub
b) w przepisach wydanych na podstawie art. 25 ust. 2 akapit drugi dyrektywy 2018/2001 (w brzmieniu z dnia 7 czerwca 2022 r.) – dla ciekłych paliw węglowych pochodzących z recyklingu lub gazowych paliw węglowych pochodzących z recyklingu.

2. Za dokumenty, o których mowa w ust. 1, uznaje się również dokumenty wystawione:

1) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, w państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w kraju trzecim, pod warunkiem że zostały wystawione w ramach uznanego systemu certyfikacji;

2) w kraju trzecim, pod warunkiem że Unia Europejska zawarła z tym krajem umowę, na mocy której uznaje się, że biomasa wytworzona w tym kraju spełnia kryteria zrównoważonego rozwoju.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.