Art. 23.
Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych
1. Podmiot realizujący Narodowy Cel Wskaźnikowy jest obowiązany do zapewnienia w danym roku kalendarzowym co najmniej minimalnego udziału innych paliw odnawialnych, ciekłych paliw węglowych pochodzących z recyklingu, gazowych paliw węglowych pochodzących z recyklingu lub biokomponentów zawartych w paliwach, paliwach lotniczych i paliwach żeglugowych stosowanych we wszystkich rodzajach transportu rozporządzanych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się innych paliw odnawialnych, ciekłych paliw węglowych pochodzących z recyklingu, gazowych paliw węglowych pochodzących z recyklingu lub biokomponentów zawartych w paliwach, paliwach lotniczych i paliwach żeglugowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zużywanych przez ten podmiot na potrzeby własne na tym terytorium lub energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii dostarczanej do pojazdów drogowych lub kolejowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym objętej umową, o której mowa w art. 21c ust. 1, w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, stosowanych w transporcie drogowym i kolejowym, rozporządzanych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się tych paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zużywanych przez ten podmiot w danym roku kalendarzowym na potrzeby własne na tym terytorium.
1a. (uchylony)
1b. (uchylony)
1ba. (uchylony)
1c. (uchylony)
1d. Podmiot realizujący Narodowy Cel Wskaźnikowy może zrealizować obowiązek, o którym mowa w ust. 1, z wykorzystaniem biokomponentów zawartych w paliwach powstałych w wyniku współuwodornienia.
1e. Minister właściwy do spraw klimatu określi, w drodze rozporządzenia, metodykę obliczania stopnia przereagowania biomasy oraz minimalny poziom przereagowania biomasy w procesie współuwodornienia, biorąc pod uwagę stan wiedzy technicznej w tym zakresie, postanowienia właściwych norm lub doświadczenia w stosowaniu biokomponentów.
1f. Minister właściwy do spraw klimatu może określić, w drodze rozporządzenia, metodykę obliczania zawartości biowodoru w paliwach, do produkcji których w procesie wytwórczym wykorzystano biometan, biorąc pod uwagę stan wiedzy technicznej w tym zakresie, wynikający z badań dotyczących zawartości tych biokomponentów w paliwach lub doświadczenia w ich stosowaniu.
1g. Wysokość Narodowego Celu Wskaźnikowego wynosi 14,9 %.
2. Minimalny udział, o którym mowa w ust. 1, oblicza się według wartości energetycznej poszczególnych biokomponentów, paliw ciekłych, biopaliw ciekłych, ciekłych paliw węglowych pochodzących z recyklingu, gazowych paliw węglowych pochodzących z recyklingu, innych paliw odnawialnych i energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, przy czym ilość:
1) energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii zaliczanej na poczet minimalnego udziału uznaje się za równą 4-krotności jej wartości energetycznej – w przypadku dostarczenia jej w drodze ładowania;
2) energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii zaliczanej na poczet minimalnego udziału uznaje się za równą 1,5-krotności jej wartości energetycznej – w przypadku dostarczenia jej do pojazdów kolejowych;
3) biokomponentów wytworzonych z surowców określonych w załączniku nr 1 do ustawy zaliczanych na poczet minimalnego udziału uznaje się za równą 2-krotności ich wartości energetycznej;
4) biokomponentów, innych paliw odnawialnych, ciekłych paliw węglowych pochodzących z recyklingu i gazowych paliw węglowych pochodzących z recyklingu zawartych w paliwach lotniczych i w paliwach żeglugowych zaliczanych na poczet minimalnego udziału uznaje się za równą 1,2-krotności ich wartości energetycznej.
2a. Mnożnika, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, nie stosuje się do biokomponentów wytworzonych z naturalnych surowców spożywczych, które w wyniku zamierzonego lub niezamierzonego działania, w tym niezapewnienia odpowiednich warunków produkcji, przechowywania, transportu lub przetwarzania, niewynikającego z działania siły wyższej, nabyły cechy uniemożliwiające ich przeznaczenie do spożycia lub przestały spełniać wymogi dopuszczające te surowce do spożycia.
2b. Mnożnika, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, nie stosuje się do biokomponentów, które zostały wytworzone z roślin spożywczych lub pastewnych.
2c. Mnożników, o których mowa w ust. 2, nie stosuje się do obliczania spełniania celów innych niż cele, o których mowa w ust. 1 i w art. 23c.
3. Minister właściwy do spraw klimatu określi, w drodze rozporządzenia, wartość energetyczną poszczególnych biokomponentów, biopaliw ciekłych, ciekłych paliw węglowych pochodzących z recyklingu, gazowych paliw węglowych pochodzących z recyklingu, innych paliw odnawialnych, paliw ciekłych i energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, biorąc pod uwagę konieczność ujednolicenia wskazań wartości energetycznej, stan wiedzy technicznej w tym zakresie, postanowienia właściwych norm oraz wartości określone w załączniku III do dyrektywy 2018/2001 (w brzmieniu z dnia 7 czerwca 2022 r.).
4. W przypadku podmiotów realizujących Narodowy Cel Wskaźnikowy, które udokumentowały wykorzystanie w danym roku nie mniej niż 70% biokomponentów wytworzonych przez wytwórców, prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania biokomponentów, z:
1) surowców rolniczych pozyskiwanych z gospodarstwa rolnego położonego na obszarze co najmniej jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, w Republice Turcji albo w państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym na podstawie umowy kontraktacji zawartej między producentem rolnym prowadzącym to gospodarstwo a wytwórcą, przetwórcą lub pośrednikiem lub
2) biomasy pozyskiwanej na podstawie umowy dostawy zawartej między wytwórcą a pośrednikiem lub przetwórcą, lub
3) surowców rolniczych pozyskiwanych z produkcji własnej wytwórców lub biomasy otrzymywanej przez wytwórców w prowadzonych przez nich procesach przetwarzania surowców rolniczych lub biomasy, lub
4) surowców, o których mowa w załączniku nr 1 do ustawy
– minimalny udział, o którym mowa w ust. 1, jest równy iloczynowi współczynnika redukcyjnego w wysokości 0,85 i Narodowego Celu Wskaźnikowego. W pozostałych przypadkach minimalny udział, o którym mowa w ust. 1, jest równy Narodowemu Celowi Wskaźnikowemu.
4a. (uchylony)
4b. (uchylony)
4ba. (uchylony)
4c. (uchylony)
4d. W przypadku podmiotu realizującego Narodowy Cel Wskaźnikowy, który realizując obowiązek, o którym mowa w ust. 1, rozporządza poprzez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej benzynami silnikowymi skutkującej trwałym wyzbyciem się benzyn silnikowych lub zużywa je na potrzeby własne, minimalny udział, o którym mowa w ust. 1, może być liczony w sposób określony w ust. 4, pod warunkiem że nie mniej niż 60% biokomponentów zawartych w tych benzynach silnikowych zostało wytworzonych w sposób określony w ust. 4.
5. Rada Ministrów w terminie do dnia 15 czerwca może określić, w drodze rozporządzenia, inną wysokość współczynnika redukcyjnego, o którym mowa w ust. 4, na kolejne dwa lata, biorąc pod uwagę warunki zaopatrzenia w biokomponenty i relacje cenowe na rynku biokomponentów i paliw ciekłych.
6. (uchylony)
7. (uchylony)
8. (uchylony)
9. (uchylony)
10. Udział, wytworzonych z roślin spożywczych lub pastewnych, biokomponentów zawartych w paliwach, paliwach lotniczych i paliwach żeglugowych stosowanych we wszystkich rodzajach transportu rozporządzanych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się tych biokomponentów zawartych w paliwach, paliwach lotniczych i paliwach żeglugowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmiot realizujący Narodowy Cel Wskaźnikowy lub zużywanych przez ten podmiot na potrzeby własne na tym terytorium nie może być w danym roku kalendarzowym większy niż 6,1 % w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, stosowanych w transporcie drogowym lub kolejowym, rozporządzanych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się tych paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmiot realizujący Narodowy Cel Wskaźnikowy lub zużywanych przez ten podmiot na potrzeby własne na tym terytorium.
11. Do biokomponentów zawartych w paliwach, paliwach lotniczych i paliwach żeglugowych, o których mowa w ust. 10, nie zalicza się biokomponentów wytworzonych z surowców określonych w załączniku nr 1 do ustawy.
12. Udział, wytworzonych z surowców wskazanych w części B załącznika nr 1 do ustawy, biokomponentów zawartych w paliwach, paliwach lotniczych i paliwach żeglugowych stosowanych we wszystkich rodzajach transportu rozporządzanych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się tych biokomponentów zawartych w paliwach, paliwach lotniczych i paliwach żeglugowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmiot realizujący Narodowy Cel Wskaźnikowy lub zużywanych przez ten podmiot na potrzeby własne na tym terytorium nie może być w danym roku kalendarzowym, po zastosowaniu mnożnika, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, większy niż 3,4 % w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych stosowanych w transporcie drogowym lub kolejowym, rozporządzanych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się tych paliw ciekłych i biopaliw ciekłych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmiot realizujący Narodowy Cel Wskaźnikowy lub zużywanych przez ten podmiot na potrzeby własne na tym terytorium.
13. Udział, o którym mowa w ust. 10 i 12, jest liczony według wartości energetycznej poszczególnych biokomponentów.