Art. 6731. Bezpieczna i higieniczna praca zdalna

Kodeks pracy

§ 1. Pracodawca realizuje w stosunku do pracownika w czasie wykonywania przez niego pracy zdalnej obowiązki w zakresie wynikającym z rodzaju i warunków wykonywanej pracy określone w dziale dziesiątym, z wyłączeniem obowiązków określonych w art. 208 § 1, art. 209[1], art. 212 pkt 1 i 4, art. 213, art. 214, art. 232 i art. 233.

§ 2. W przypadku, o którym mowa w art. 67[19] § 1 pkt 1, szkolenie wstępne w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy osoby przyjmowanej do pracy na stanowisko administracyjno-biurowe może być przeprowadzone w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Pracownik potwierdza w postaci papierowej lub elektronicznej ukończenie szkolenia.

§ 3. W przypadku wykonywania przez pracownika pracy zdalnej przepisu art. 237[3] § 2[2] nie stosuje się.

§ 4. Praca zdalna nie obejmuje prac:

1) szczególnie niebezpiecznych;

2) w wyniku których następuje przekroczenie dopuszczalnych norm czynników fizycznych określonych dla
pomieszczeń mieszkalnych;

3) z czynnikami chemicznymi stwarzającymi zagrożenie, o których mowa w przepisach w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem czynników chemicznych w miejscu pracy;

4) związanych ze stosowaniem lub wydzielaniem się szkodliwych czynników biologicznych, substancji radioaktywnych oraz innych substancji lub mieszanin wydzielających uciążliwe zapachy;

5) powodujących intensywne brudzenie.

§ 5. Przy ocenie ryzyka zawodowego pracownika wykonującego pracę zdalną uwzględnia się w szczególności wpływ tej pracy na wzrok, układ mięśniowo-szkieletowy oraz uwarunkowania psychospołeczne tej pracy. Na podstawie wyników tej oceny pracodawca opracowuje informację zawierającą:

1) zasady i sposoby właściwej organizacji stanowiska pracy zdalnej, z uwzględnieniem wymagań ergonomii;

2) zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej;

3) czynności do wykonania po zakończeniu wykonywania pracy zdalnej;

4) zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego.
Pracodawca może sporządzić uniwersalną ocenę ryzyka zawodowego dla poszczególnych grup stanowisk pracy
zdalnej.

§ 6. Przed dopuszczeniem do wykonywania pracy zdalnej pracownik potwierdza w oświadczeniu składanym w postaci papierowej lub elektronicznej zapoznanie się z przygotowaną przez pracodawcę oceną ryzyka zawodowego oraz informacją zawierającą zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej oraz zobowiązuje się do ich przestrzegania.

§ 7. Dopuszczenie pracownika do wykonywania pracy zdalnej jest uzależnione od złożenia przez pracownika oświadczenia w postaci papierowej lub elektronicznej, zawierającego potwierdzenie, że na stanowisku pracy zdalnej w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą są zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki tej pracy.

§ 8. Pracownik organizuje stanowisko pracy zdalnej, uwzględniając wymagania ergonomii.

§ 9. W razie wypadku przy pracy zdalnej art. 234 oraz przepisy wydane na podstawie art. 237 § 1 pkt 1 i 2 stosuje się odpowiednio.

§ 10. Oględzin miejsca wypadku dokonuje się po zgłoszeniu wypadku przy pracy zdalnej, w terminie uzgodnionym przez pracownika albo jego domownika, w przypadku gdy pracownik ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie uzgodnić tego terminu, i członków zespołu powypadkowego. Zespół powypadkowy może odstąpić od dokonywania oględzin miejsca wypadku przy pracy zdalnej, jeżeli uzna, że okoliczności i przyczyny wypadku nie budzą jego wątpliwości.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

opracowany przy wykorzystaniu narzędzia AI ChatGPT (OpenAI)

  1. Zakres zastosowania i wyłączenia

    Przepis art. 67[31] k.p. wprowadza szczegółową regulację w zakresie obowiązków pracodawcy dotyczących bhp w kontekście pracy zdalnej. Modyfikuje on ogólne przepisy działu dziesiątego Kodeksu pracy i zawiera enumeratywne wyłączenia, które uwzględniają realia wykonywania pracy poza zakładem pracy. Przepis nie obejmuje m.in. obowiązków pracodawcy związanych z organizacją stanowiska pracy (art. 212 pkt 1 i 4), infrastrukturą sanitarną (art. 233), budową pomieszczeń (art. 213 i 214), czy udostępnianiem środków ochrony zbiorowej.

    2. Ograniczenia dopuszczalności pracy zdalnej

    Art. 67[31] § 4 wyłącza możliwość wykonywania zdalnie niektórych rodzajów prac, np. szczególnie niebezpiecznych, chemicznych, biologicznych, związanych z promieniowaniem czy silnym zabrudzeniem. Przepisy te mają charakter bezwzględnie obowiązujący i są istotnym mechanizmem prewencyjnym w zakresie bhp.

    3. Ocena ryzyka zawodowego i informacja bhp

    Kluczowym obowiązkiem pracodawcy jest dokonanie oceny ryzyka zawodowego z uwzględnieniem specyfiki pracy zdalnej – w szczególności wpływu na wzrok, układ mięśniowo-szkieletowy oraz uwarunkowań psychospołecznych. Na podstawie tej oceny pracodawca przygotowuje informację zawierającą zasady bezpiecznego wykonywania pracy. Pracownik ma obowiązek zapoznać się z tą informacją i złożyć stosowne oświadczenie (§ 6).

    4. Oświadczenie o bhp i organizacja stanowiska

    Dopuszczenie do pracy zdalnej wymaga złożenia przez pracownika oświadczenia o zapewnieniu bhp na stanowisku pracy (§ 7), które musi być zlokalizowane w miejscu wskazanym przez pracownika i zaakceptowanym przez pracodawcę. Sam pracownik organizuje to stanowisko, zgodnie z wymaganiami ergonomii (§ 8). Oświadczenie nie może być formalnością – musi odzwierciedlać faktyczne warunki pracy.

    5. Szkolenia bhp

    W przypadku pracy zdalnej na stanowiskach administracyjno-biurowych możliwe jest przeprowadzenie szkolenia wstępnego bhp w całości zdalnie (§ 2). Okresowe szkolenia są nadal obowiązkowe – z wyjątkiem sytuacji określonej w art. 237[3] § 2[2], który tutaj nie znajduje zastosowania (§ 3).

    6. Wypadki przy pracy zdalnej

    W razie wypadku przy pracy stosuje się art. 234 k.p. oraz przepisy wykonawcze odpowiednio (§

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.