Art. 6723. Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę

Kodeks pracy

Odmowa wyrażenia przez pracownika zgody na zmianę warunków wykonywania pracy w przypadku określonym w art. 67[19] § 1 pkt 2, wystąpienie z wnioskiem o wykonywanie pracy zdalnej przez pracownika, o którym mowa w art. 67[19] § 6 i 7, a także zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej na zasadach określonych w art. 67[22] nie mogą stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę.

Komentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

opracowany przy wykorzystaniu narzędzia AI ChatGPT (OpenAI)

I. Cel przepisu – ochrona dobrowolności pracy zdalnej

Art. 67[23] k.p. wprowadza zakaz wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę z określonych powodów związanych z pracą zdalną. Celem przepisu jest zagwarantowanie, że decyzje pracownika dotyczące podjęcia lub zakończenia pracy zdalnej są dobrowolne i nie mogą prowadzić do negatywnych konsekwencji zawodowych.

II. Charakter zakazów – analogia do innych przepisów

Komentowany przepis stanowi tzw. zakazaną przyczynę wypowiedzenia, analogicznie jak np. art. 231 § 6 k.p. Wypowiedzenie dokonane z naruszeniem art. 67[23] k.p. będzie nieuzasadnione i może skutkować roszczeniem o przywrócenie do pracy albo odszkodowaniem. Zakaz ten dotyczy wszystkich rodzajów umów o pracę.

III. Zakres zastosowania – kiedy zakaz obowiązuje

Zakaz dotyczy sytuacji, gdy: 1) praca zdalna była uzgadniana w trakcie trwania stosunku pracy; 2) wniosek o pracę zdalną pochodzi od pracownika uprzywilejowanego; 3) zakończenie pracy zdalnej następuje w trybie art. 67[22] k.p. Nie dotyczy on przypadków uzgodnienia pracy zdalnej przy zawarciu umowy ani porozumień stron.

IV. Niedopuszczalne wypowiedzenie – przykłady praktyczne

Wypowiedzenie będzie zakazane np. gdy pracownik odmawia przejścia na pracę zdalną lub składa wniosek o jej zakończenie. Może być dopuszczalne, jeśli przyczyna wypowiedzenia jest organizacyjna i niezależna od decyzji pracownika.

V. Ochrona a racjonalność organizacyjna

Art. 67[23] k.p. nie eliminuje możliwości racjonalnego zarządzania kadrami. Pracodawca może dokonywać zmian organizacyjnych, jeśli są one obiektywne i nie stanowią reakcji na działania pracownika związane z pracą zdalną.

VI. Wnioski końcowe

  1. Pracownik nie może być zwolniony za decyzje dotyczące pracy zdalnej. 2. Pracodawca powinien dokumentować przyczyny wypowiedzenia. 3. HR powinno znać i stosować zakazane przyczyny wypowiedzenia.

VII. Zakaz obejmuje także „przyczynę ukrytą”

Sąd bada rzeczywisty powód wypowiedzenia, nie tylko treść uzasadnienia. Wypowiedzenie z pozorną przyczyną może zostać uznane za naruszenie art. 67[23] k.p.

VIII. Wypowiedzenie a zakaz retorsji

Zakaz wypowiedzenia obejmuje również działania odwetowe wobec pracownika, takie jak pogorszenie

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.