Art. 6719. Uzgodnienie między stronami umowy o pracę zdalną
Kodeks pracy
§ 1. Uzgodnienie między stronami umowy o pracę dotyczące wykonywania pracy zdalnej przez pracownika może nastąpić:
1) przy zawieraniu umowy o pracę albo
2) w trakcie zatrudnienia.
§ 2. W przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2, uzgodnienie może być dokonane z inicjatywy pracodawcy albo na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Przepisu art. 29 § 4 nie stosuje się.
§ 3. Praca zdalna może być wykonywana na polecenie pracodawcy:
1) w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu lub
2) w okresie, w którym zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej
– jeżeli pracownik złoży bezpośrednio przed wydaniem polecenia oświadczenie w postaci papierowej lub elektronicznej, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej.
§ 4. Pracodawca może w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej, o którym mowa w § 3, z co najmniej dwudniowym uprzedzeniem.
§ 5. W przypadku zmiany warunków lokalowych i technicznych uniemożliwiającej wykonywanie pracy zdalnej pracownik informuje o tym niezwłocznie pracodawcę. W takim przypadku pracodawca niezwłocznie cofa polecenie wykonywania pracy zdalnej.
§ 6. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3, pracownicy w ciąży, pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia, a także pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, o wykonywanie pracy zdalnej, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika.
§ 7. Przepis § 6 stosuje się do pracowników, o których mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3, również po ukończeniu przez dziecko 18. roku życia.
Komentarz redakcyjny
opracowany przy wykorzystaniu narzędzia AI ChatGPT (OpenAI)
Art. 67[19] k.p. reguluje tryb wprowadzenia pracy zdalnej w relacji pracodawca–pracownik. Ustawodawca rozróżnia dwie podstawowe formy: pracę zdalną uzgodnioną oraz pracę zdalną wykonywaną na polecenie pracodawcy. Uzgodnienie może nastąpić przy zawieraniu umowy o pracę lub w jej trakcie, na wniosek którejkolwiek ze stron. Przepis nie wymaga formy pisemnego aneksu – dopuszczalne jest porozumienie mailowe lub w innej dokumentowanej formie elektronicznej.
Praca zdalna na polecenie pracodawcy jest dopuszczalna jedynie wyjątkowo – w czasie stanu nadzwyczajnego, zagrożenia epidemicznego lub epidemii oraz w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu, albo gdy w miejscu pracy nie można zapewnić bezpiecznych warunków z powodu działania siły wyższej. Warunkiem skuteczności polecenia jest uprzednie oświadczenie pracownika, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej. Oświadczenie to może być złożone elektronicznie. Brak takiego oświadczenia wyklucza możliwość skutecznego polecenia pracy zdalnej.
Polecenie pracy zdalnej może być cofnięte przez pracodawcę w każdym czasie, z zachowaniem co najmniej dwudniowego uprzedzenia. Obowiązek cofnięcia polecenia występuje także, gdy pracownik utraci warunki lokalowe lub techniczne niezbędne do świadczenia pracy zdalnej – w takim przypadku pracownik jest zobowiązany niezwłocznie poinformować pracodawcę.
Istotnym elementem art. 67[19] jest obowiązek uwzględnienia wniosku o pracę zdalną w odniesieniu do określonych grup pracowników: kobiet w ciąży, rodziców dzieci do ukończenia 4. roku życia oraz opiekunów osób z niepełnosprawnością (członków rodziny lub osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym). Odmowa dopuszczenia do pracy zdalnej jest dopuszczalna wyłącznie ze względu na organizację pracy lub charakter pracy wykonywanej przez pracownika i wymaga pisemnego lub elektronicznego uzasadnienia, przekazanego w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku. Przepis ten chroni szczególnie wrażliwe grupy pracowników i realizuje konstytucyjną zasadę wspierania rodziny i równości w zatrudnieniu.
Zgodnie z § 7, obowiązek uwzględnienia wniosku o pracę zdalną odnosi się również do opiekunów dorosłych dzieci z niepełnosprawnością. Ma to istotne znaczenie