Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Warunkowe przekazanie osoby poszukiwanej z państwa, którego jest ona obywatelem (art. 607t § 1 k.p.k.)

Europejski nakaz aresztowania (ENA)

Sąd Okręgowy w P. jako podstawę odmowy wykonania ENA wskazał przepis art. 607t § 1 k.p.k. Rozstrzygnięcie to w sposób rażący narusza więc prawo procesowe, albowiem przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują takiej podstawy odmowy wykonania nakazu (por. uzasadnienie przywołanej wyżej uchwały Sądu Najwyższego z dnia 20 lipca 2006 r.).

Uregulowanie zawarte w art. 607t k.p.k. stanowi implementację uregulowania zawartego w art. 5 pkt 3 wspomnianej Decyzji Ramowej przewidującą możliwość warunkowego przekazania osoby poszukiwanej z państwa, którego jest ona obywatelem (lub korzysta z prawa azylu), w celu przeprowadzenia postępowania, z zastrzeżeniem, iż osoba przekazana zostanie odesłana na terytorium RP po prawomocnym zakończeniu postępowania w Państwie wydania ENA. Zastosowanie przewidzianej w tym przepisie instytucji przekazania warunkowego, ma charakter obligatoryjny. Jednakże sam przepis art. 607t k.p.k. wcale nie zezwala na przekazanie kogokolwiek w trybie ENA. Obliguje jedynie sąd decydujący o wykonaniu ENA wydanego przez inne państwo członkowskie Unii wobec obywatela polskiego lub osoby korzystającej w Polsce z prawa azylu, do uczynienia zastrzeżenia, iż dana osoba zostanie odesłana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po prawomocnym zakończeniu postępowania w państwie wydania ENA. Ustawodawca bowiem – godząc się na przekazanie tych osób do innych państw członkowskich UE – zastrzegł, że wykonanie orzeczonych wobec niech kar lub innych środków powinno nastąpić w Polsce.

Postanowienie SN z dnia 12 września 2012 r., V KK 223/12

Standard: 17088 (pełna treść orzeczenia)

Przepis art. 607t § 1 k.p.k. nie stanowi przesłanki normatywnej do odmowy wykonania europejskiego nakazu aresztowania. Zawiera on natomiast adresowany do polskiego sądu nakaz, że w przypadku wydania europejskiego nakazu aresztowania wobec obywatela polskiego lub osoby, która korzysta w Rzeczypospolitej Polskiej z prawa azylu, przekazanie może nastąpić jedynie pod warunkiem, że osoba ta będzie odesłana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po prawomocnym zakończeniu postępowania. Praktyka natomiast organów sądowych niektórych państw - członków Unii Europejskiej, sprowadzająca się do nierespektowania decyzji polskich sądów co do obowiązku przekazywania obywateli polskich (azylantów) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po prawomocnym zakończeniu postępowania na terenie państwa wydania ENA, celem wykonania kary pozbawienia wolności lub środka polegającego na pozbawieniu wolności, może stanowić podstawę odmowy wykonania ENA, jeżeli - przykładowo - jego wykonanie, w konkretnym przypadku, naruszałoby wolności i prawa człowieka i obywatela (art. 607p § 1 pkt 5 k.p.k.).

Postanowienie SN z dnia 12 września 2012 r., V KK 238/12

Standard: 17089 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.