Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przywrócenie terminu ze względu na stan zdrowia oskarżonego(skazanego)

Przywrócenie terminu zawitego (art. 126 k.p.k.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zgodnie z treścią orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, skazany został zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności na okres do 30 czerwca 2019 r., przy czym ta niepełnosprawność istnieje już od 16 grudnia 1985 r. (k. 663). S. S. nie wskazał jednak, w jaki sposób uniemożliwiało mu to złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku Sądu odwoławczego, lecz poprzestał na ogólnym odwołaniu się do swego stanu zdrowia. Niczego w tym przypadku nie zmienia fakt, że został skazany za popełnienie przypisanych mu przestępstw w warunkach z art. 31 § 2 k.k.

Sąd Rejonowy stwierdził, że w czasie popełnienia przestępstwa oskarżony miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność rozpoznawania znaczenia czynu i kierowania swoim postępowaniem. W związku z tym stanem zdrowia psychicznego korzystał z fachowej pomocy obrońcy w trakcie całego postępowania sądowego i odwoławczego.

Rację ma Sąd Okręgowy, że skazany mógł z łatwością dowiedzieć się o treści zapadłego przed tym Sądem wyroku, chociażby nawiązując w jakiejkolwiek formie kontakt bądź to ze swoim obrońcą z urzędu, bądź z samym Sądem. Skoro jednak nie dowiedział się o treści rozstrzygnięcia Sądu II instancji, było to spowodowane wyłącznie jego wolą, niedbalstwem i brakiem elementarnej dbałości o los własnego procesu, co w konsekwencji wyklucza uznanie, że uchybienie terminowi do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku nastąpiło z przyczyny od niego niezależnej.

Postanowienie SN z dnia 15 lutego 2018 r., III KZ 4/18

Standard: 76808 (pełna treść orzeczenia)

Nie w każdym przypadku nawet stwierdzenie przez lekarza niezdolności do pracy pacjenta będzie automatycznie usprawiedliwiać każde uchybienie terminowi. Z przedłożonego zaświadczenia lekarskiego wynika, że już w tym dniu z powodu choroby „winien pozostać w domu”. Nasuwa się zatem oczywista konkluzja, że jeśli stan zdrowia skazanego umożliwił mu złożenie wniosku o odroczenie rozprawy, nie mógł stać na przeszkodzie w dochowaniu terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Tym bardziej, że skazany został prawidłowo powiadomiony o terminie rozprawy odwoławczej, zaś wysłanie pisma do sądu nie wymaga osobistego działania.

Postanowienie SN z dnia 16 grudnia 2014 r., V KZ 50/14

Standard: 17011 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 163 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77806

Komentarz składa z 42 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77814

Komentarz składa z 66 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78492

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.