Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Kontakty dziecka z rodzicem pozbawionym wolności

Prawo skazanego do utrzymywania więzi z rodziną i bliskimi (art. 105 k.k.w.)

Wyświetl tylko:

Naruszenie uprawnienia osoby skazanej do utrzymywania ograniczonych kontaktów z bliskimi dla niego osobami w konkretnych okolicznościach może być uznane za naruszenie uprawnienia do godnego wykonywania kary pobawienia wolności, a w konsekwencji może uzasadniać udzielenie stosownej ochrony na podstawie przepisów o ochronie dóbr osobistych.

Wyrok SN z dnia 30 stycznia 2024 r., II CSKP 1269/22

Standard: 80991 (pełna treść orzeczenia)

Obecnie powszechny jest pogląd, że odbywanie kary pozbawienia wolności (aresztowanie) zwykle nie jest okolicznością godzącą w dobro dziecka w związku z kontaktami. Słusznie zwraca się przy tym uwagę na to, że ocena mogłaby wypaść inaczej, jeśli ukarany czyn popełniony został przeciwko dziecku lub rodzicowi sprawującemu władzę rodzicielską. Regułą jest wtedy wykluczenie kontaktów.

Podobnie wypowiedział się SN, który to pogląd podziela sąd meriti: „osobista styczność z dzieckiem nie jest atrybutem władzy rodzicielskiej i prawo do tego mają rodzice nawet wtedy, gdy władzy rodzicielskiej zostali pozbawieni. Realizacja osobistej styczności z dzieckiem może następować w różnej formie, również poprzez określenie terminów i sposobu spotkań. Istniejąca czasowa przeszkoda związana z aresztowaniem jednego z rodziców nie stanowi dostatecznej podstawy do odstąpienia od uregulowania tej kwestii” (Wyrok SN z dnia 8 września 2004 r., IV CK 615/03).

Sąd uznał, że w realiach niniejszej sprawy nie jest zasadne ustalenie kontaktów w postaci odwiedzin małoletniego w miejscu pobytu ojca, tj. w zakładzie karnym dwa razy w miesiącu, ani też rozszerzenie kontaktów poza cotygodniowe rozmowy telefoniczne. Z opinii biegłych wynika, iż małoletni jest związany uczuciowo z matką, która jest dla niego osobą najbliższą, i która w sposób ciągły sprawuje opiekę nad synem. Więzi małoletniego z ojcem nie zostały wykształcone z uwagi na nieobecność ojca w życiu syna. Małoletni nie zna ojca. Budowanie więzi i relacji pomiędzy małoletnim a wnioskodawcą w warunkach zakładu karnego nie jest sytuacją komfortową przy uwzględnieniu wieku dziecka. Do czasu opuszczenia przez ojca zakładu karnego wskazane jest utrzymywanie pośrednich kontaktów (telefonicznych lub poprzez komunikator internetowy) małoletniego z ojcem w czasie dostosowanym do harmonogramu dnia dziecka, np. raz w tygodniu.

Postanowienie SR w Łowiczu z dnia 28 listopada 2017 r., III Nsm 69/16

Standard: 16896 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 160 słów. Wykup dostęp.

Standard: 22035

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.