Objęcie majątku upadłego przez syndyka (art. 173 p.u.)
Syndyk i zastępca syndyka (art. 156 – 179 Pr.Up)
Zgodnie z art. 173 p.u. syndyk niezwłocznie obejmuje majątek upadłego, zarządza nim, zabezpiecza go przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zabraniem go przez osoby postronne oraz przystępuje do jego likwidacji. Zacytowany przepis syndyk zawiera opis podstawowych czynności syndyka, które obowiązany jest podjąć niezwłocznie po rozpoczęciu pełnienia funkcji. A zatem syndyk kolejno: obejmuje majątek upadłego; zarządza majątkiem upadłego; zabezpiecza majątek przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zabraniem; przystępuje do likwidacji majątku.
Objęcie majątku przez syndyka polega na jego przejęciu od upadłego (lub osób, które ten majątek dzierżą w jego imieniu). Z kolei zarządzanie majątkiem przez syndyka obejmuje te wszystkie czynności związane z władztwem nad majątkiem, których w normalnym toku rzeczy dokonuje właściciel. W szczególności zarządzanie obejmuje sprawowanie bieżącej pieczy, kontrolowanie i minimalizację kosztów utrzymania, a także przygotowanie do sprzedaży, która jest celem postępowania. Wykonując ten obowiązek, syndyk masy upadłości powinien podjąć właściwe, ze względu na rodzaj składnika masy upadłości oraz obowiązujące przepisy, czynności organizacyjne umożliwiające jego wykonanie.
Wyrok SR Szczecin – Centrum z dnia 26 września 2017 r., X GC 1249/17
Standard: 48960 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z dyspozycją art. 173 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze, który obliguje syndyka masy upadłości do zarządu majątkiem a tym samym do podejmowania wszelkich działań przeciwdziałających jego uszczupleniu. Z oceną zasadności tego rodzaju aktywności i rozmiaru uszczuplenia syndyk masy upadłości nie może "wstrzymywać się" do etapu wykonania końcowego planu podziału funduszów masy.
Wyrok SA w Łodzi z dnia 29 kwietnia 2016 r., I ACa 1180/15
Standard: 16829 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 17550