Klauzula wykonalności w trybie art. 788 k.p.c. w razie zbycia nieruchomości obciążonej hipoteką (art. 79 u.k.w.h.)
Przelew wierzytelności hipotecznej (art. 79 u.k.w.h.) Następstwo prawne po powstaniu tytułu egzekucyjnego (art. 788 k.p.c.) Nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu (art. 776 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Tytułowi egzekucyjnemu zasądzającemu należność od dłużnika osobistego można nadać klauzulę wykonalności przeciwko nabywcy nieruchomości obciążonej hipoteką zabezpieczającą zasądzoną wierzytelność (art. 788 § 1 k.p.c.), jeżeli tytuł egzekucyjny obejmuje obowiązek zbywcy wynikający ze stosunku prawnego hipoteki.
Sytuację prawną właściciela nieruchomości obciążonej, z punktu widzenia art. 788 § 1 k.p.c., należy traktować jako obowiązek w rozumieniu tego przepisu. Pozostaje to w zgodzie z założeniem, że z perspektywy procesowej powinność właściciela nieruchomości w stosunku hipoteki sprowadza się do spełnienia świadczenia pieniężnego w granicach wynikających z treści hipoteki (dług rzeczowy). Przepis art. 788 § 1 k.p.c. jest przepisem prawa procesowego, a tym samym konsekwentnie należy uznać, że powinność ta mieści się w pojęciu obowiązku w rozumieniu art. 788 § 1 k.p.c.
Dlatego, co do zasady należy podzielić pogląd, że art. 788 § 1 k.p.c. może mieć zastosowanie w razie zbycia przez dłużnika wskazanego w treści tytułu egzekucyjnego nieruchomości obciążonej hipoteką. W następstwie zbycia nieruchomości obciążonej dochodzi bowiem do sytuacji, która jest równoznaczna ze zmianą podmiotową po stronie zobowiązanej w ramach stosunku prawnego hipoteki. Dotyczy to także sytuacji, w której zbywcą jest dłużnik osobisty.
Spostrzeżenie, że w razie gdy zbywcą nieruchomości jest dłużnik osobisty, pozostaje on w dalszym ciągu stroną zobowiązaną do spełnienia świadczenia na podstawie stosunku obligacyjnego, a obok niego pojawia się „nowy dłużnik” (dłużnik rzeczowy), nie podważa tego stanowiska. Nie chodzi tu bowiem o następstwo prawne co do obowiązku spełnienia świadczenia, którego korelatem jest wierzytelność i związana z nią odpowiedzialność osobista, lecz w zakresie powinności wynikającej ze stosunku hipoteki.
To, że dłużnikiem osobistym w dalszym ciągu pozostaje zbywca, nie wyklucza zatem stosowania art. 788 § 1 k.p.c. Istotne jest to, że w miejsce poprzednika w stosunku hipoteki wstępuje inna osoba, nie zaś to, że osoba zobowiązana w ramach stosunku obligacyjnego nie zmienia się (zob. uzasadnienie uchwały SN z 26 lutego 2015 r., III CZP 106/14, w którym podkreślono, że utrzymanie solidarnej odpowiedzialności dotychczasowego dłużnika w celu wzmocnienia ochrony wierzyciela nie wyklucza zastosowania art. 788 § 1 k.p.c., jeżeli jednocześnie zachodzi zmiana podmiotowa po stronie dłużnika).
Przyjmując, że art. 788 § 1 k.p.c. dotyczy także przejścia, po powstaniu tytułu egzekucyjnego, obowiązku w znaczeniu odpowiedzialności rzeczowej spoczywającego na właścicielu nieruchomości obciążonej hipoteką, należy mieć jednak zawsze na względzie, że o przejściu obowiązku w rozumieniu tego przepisu można mówić tylko wówczas, gdy chodzi o obowiązek stwierdzony w tytule egzekucyjnym.
Przepis art. 788 § 1 k.p.c. nie dotyczy zmiany podmiotowej odnoszącej się do innego obowiązku, chociażby akcesoryjnego i o zbliżonej treści. W sytuacji, w której tytułem egzekucyjnym jest wyrok lub nakaz zapłaty wydany w następstwie powództwa o zasądzenie świadczenia wytoczonego przeciwko dłużnikowi osobistemu, będącemu właścicielem nieruchomości obciążonej hipoteką, wątpliwość sprowadza się do tego, czy orzeczenie uwzględniające powództwo przesądza o powinności wynikającej z hipoteki, czy też opiera się jedynie na stwierdzeniu osobistej odpowiedzialności dłużnika.
Wniosku, że wyrok (nakaz zapłaty) uwzględniający powództwo o zasądzenie świadczenia przeciwko dłużnikowi osobistemu będącemu właścicielem nieruchomości obciążonej, nie przesądza automatycznie również o odpowiedzialności hipotecznej pozwanego. W konsekwencji, stosowanie art. 788 § 1 k.p.c. w razie zbycia nieruchomości obciążonej hipoteką można uznać za uprawnione tylko wówczas, gdyby sąd w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności uzyskał pewność, że tytuł egzekucyjny stwierdza obowiązek zapłaty wynikający ze stosunku hipoteki.
Uchwała SN z dnia 8 grudnia 2016 r., III CZP 81/16
Standard: 47703 (pełna treść orzeczenia)
Nabycie własności nieruchomości obciążonej hipoteką powoduje przejście odpowiedzialności rzeczowej na nabywcę (art. 79 ust. 1 u.k.w.h.). Odpowiada on wówczas in solidum z dłużnikiem osobistym, w zakresie wynikającym z ustanowionej hipoteki. Ta zasada odpowiedzialności nie obejmuje jednak istniejącej wcześniej odpowiedzialności rzeczowej zbywcy. W tym zakresie obowiązek przechodzi na nabywcę nieruchomości. Treść art. 788 § 1 k.p.c. nie sprzeciwia się możliwości uznania, że dotyczy on także przejścia, po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy, przed wydaniem tytułu, obowiązku w znaczeniu odpowiedzialności rzeczowej właściciela nieruchomości obciążonej hipoteką.
Nie ulega również wątpliwości, że art. 788 § 1 k.p.c. może stanowić podstawę do nadania klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu zasądzającemu należność od nabywcy nieruchomości obciążonej hipoteką, odpowiadającemu jedynie rzeczowo, przeciwko kolejnemu nabywcy, w razie zbycia nieruchomości już przez dłużnika rzeczowego. Należy zatem przyjąć, że art. 788 § 1 k.p.c. może stanowić także podstawę do nadania klauzuli wykonalności w razie zbycia nieruchomości obciążonej hipoteką przeciwko nabywcy nieruchomości w przypadku stwierdzenia, że tytuł egzekucyjny wydany przeciwko zbywcy będącemu dłużnikiem osobistym obejmuje także obowiązek zbywcy wynikający ze stosunku prawnego hipoteki.
Postanowienie SN z dnia 10 lipca 2015 r., IV CZ 53/15
Standard: 16775 (pełna treść orzeczenia)