Rozliczenie konkubinatu na podstawie umowy użyczenia
Umowa użyczenia (art 710 k.c.) Rozliczenia konkubinatu
Zgodnie z art.710 k.c. przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Nie sposób w szczególności przyjmować, ze powód po ustaniu konkubinatu ma prawo zgłaszać roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy oddanych konkubinie do korzystania dobrowolnie na podstawie przepisów o najmie.
Analogicznie - powód korzystał z nieruchomości pozwanej (zamieszkując z nią oraz prowadząc działalność gospodarczą w lokalu użytkowym należącym do pozwanej) a nie zgłasza twierdzeń co do tego, by zapłacił pozwanej wynagrodzenie za korzystanie z tych rzeczy, czy też – by w ogóle poczuwał się do obowiązku rozliczenia z tego tytułu i uwzględniał ten obowiązek przy ustalaniu własnych roszczeń. Przeciwnie – w toku sprawy negował żądania formułowane przez powódkę wzajemną w pozwie wzajemnym.
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 24 października 2013 r., I ACa 430/13
Standard: 17171 (pełna treść orzeczenia)
W związku konkubenckim powódki i pozwanego nie wchodziło tu w grę zawarcie umowy użyczenia. Samochód był wspólny i konkubenci naprzemiennie wspólnie z niego korzystali . W takiej sytuacji nie można przyjmować, że konkubentów łączyła umowa użyczenia auta. To zaś oznacza, że powódka nie może dochodzić skutecznie od M. P. odszkodowania z kontraktu, którego w rzeczywistości z nim nigdy nie zawarła .
Przy założeniu, że konkubenci zawarli jednak , tak jak to twierdzi powódka umowę użyczenia samochodu należy pokrótce przypomnieć,że umowa użyczenia to umowa zobowiązaniowa, rodząca stosunki obligacyjne między stronami, jednostronnie zobowiązująca, nie mająca charakteru wzajemnego, nieodpłatna . Umowa taka zawierana jest przede wszystkim w interesie i dla zaspokojenia potrzeb biorącego Co do zasady ten kto wziął rzecz do używania obowiązany jest zwrócić rzecz temu, kto jej użył.
W sprawie jest niesporne, że doszło do przepadku samochodu na podstawie regulacji z kodeksu karnego skarbowego. Sąd Okręgowy analizując wyroki sądów karnych obu instancji wraz z pisemnymi motywami stwierdził jednoznacznie, z uwzględnieniem przy tym reguł logicznego wnioskowania oraz doświadczenia życiowego , że A. J. - prywatnie konkubina P. , a przez sąd karny uznana za uczestnika zorganizowanej grupy przestępczej, którą to kierował jej konkubent, wyraziła zgodę na wykorzystywanie przez niego jej pojazdu do dokonywania nielegalnego przewozu wyrobów akcyzowych.
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 25 października 2012 r., I ACa 548/12
Standard: 16745 (pełna treść orzeczenia)