Skład sądu upadłościowego orzekającego w sprawach, o których mowa w art. 373 p.u.
Postępowanie w sprawach zakazu prowadzenia działalności gospodarczej (art. 376 p.u.)
Problem składu sądu upadłościowego orzekającego w sprawach, o których mowa w art. 373 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 ze zm. został już rozstrzygnięty przez Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 24 lutego 2005 r., IV CZP 87/04. Przyjęto w niej, iż w sprawach, o których mowa w art. 373 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 ze zm.) orzeka sąd w składzie jednego sędziego. Uzasadniając ten pogląd Sąd Najwyższy wskazał m.in. że postępowanie w sprawach orzekania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest samodzielnym, autonomicznym postępowaniem cywilnym, uregulowanym poza kodeksem postępowania cywilnego; może ono pozostawać w związku funkcjonalnym z postępowaniem upadłościowym, może jednak także być prowadzone całkowicie niezależnie od niego. Sprawy te prowadzone są na podstawie przepisów postępowania nieprocesowego, z takimi tylko wyjątkami, jakie wprost wynikają z regulacji szczególnej. Zawarte w art. 375 ustawy wskazanie sądu ma wyłącznie charakter kompetencyjny, oznacza poddanie spraw w nim wymienionych kompetencji sądów upadłościowych. Przepis ten określa jedynie sąd właściwy do rozpoznania wymienionych w nim spraw, nie wypowiada się o składzie tego sądu, nie jest zatem przepisem szczególnym w tym zakresie. Oznacza to, iż o składzie sądu w tych sprawach rozstrzygają przepisy o postępowaniu nieprocesowym, z tego zaś wynika, iż orzeka w nich sąd w składzie jednego sędziego (art. 509 k.p.c.).
Postanowienie SN z dnia 4 sierpnia 2005 r., III CK 691/04
Standard: 16634
W sprawach, o których mowa w art. 373 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. Nr 60, poz. 535 ze zm.), sąd orzeka w składzie jednego sędziego.
Zawarte w art. 375 Pr.u.n. wskazanie sądu (ust. 1 – sąd upadłościowy, ust. 2 – sąd właściwy do rozpoznania sprawy o ogłoszenie upadłości) ma wyłącznie charakter kompetencyjny i oznacza poddanie spraw w nim wymienionych kompetencji sądów upadłościowych; sądem upadłościowym jest zawsze sąd rejonowy-sąd gospodarczy ( art. 18 i 149 ust. 1 Pr.u.n.). Przepis ten nie określa składu tego sądu, nie jest zatem przepisem szczególnym w tym zakresie. Skład sądu nie jest też przedmiotem zawartej w art. 376 regulacji obejmującej jedynie legitymację czynną, orzekanie na rozprawie, dopuszczalność kasacji i powiadamianie Krajowego Rejestru Sądowego. Oznacza to, że o składzie sądu w omawianych sprawach rozstrzygają przepisy o postępowaniu nieprocesowym (art. 376 ust. 1 zdanie drugie Pr.u.n.), z tego zaś wynika, że orzeka w nich sąd w składzie jednego sędziego (art. 509 k.p.c.). Takie też stanowisko dominuje w piśmiennictwie na tle Prawa upadłościowego i naprawczego.
Zastosowanie art. 509 k.p.c., na podstawie odesłania zawartego w art. 376 ust. 1 zdanie drugie Pr.u.n., powoduje ustalenie składu sądu jasne i jednolite dla wszystkich spraw prowadzonych na podstawie art. 373 i 374 ustawy.
Uchwała SN z dnia 24 lutego 2005 r., III CZP 87/04
Standard: 48515 (pełna treść orzeczenia)