Wpis hipoteki do księgi wieczystej
Wpis hipoteki do księgi wieczystej (art. 67 u.k.w.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Nie było podstaw do odmowy wpisu hipoteki z tej przyczyny, że umowa poprzedzająca umowę o jej ustanowienie, nie została dołączona do wniosku, skoro nie jest ona przesłanką ważności ustanowienia hipoteki. Natomiast stanowiący podstawę wpisu akt notarialny obejmuje oświadczenie podmiotu obciążanego prawa o ustanowieniu hipoteki, określa wierzytelność zabezpieczoną hipoteką, stosunek prawny z którego ona wynika, sumę i walutę hipoteki oraz jej przedmiot (art. 65 ust. 1 u.k.w.h.).
Postanowienie SN z dnia 22 czerwca 2017 r., III CSK 264/16
Standard: 28524 (pełna treść orzeczenia)
Przepis art. 65 ust. 1 KWU wymaga wskazania zarówno konkretnej wierzytelności podlegającej zabezpieczeniu oraz określenia stosunku prawnego, będącego źródłem tej wierzytelności. Wymogów tego przepisu nie spełnia wskazane uzasadnienie wniosku o wpis, w którym odwołano się do wszystkich wierzytelności pieniężnych z tytułu wskazanej umowy i to nawet wraz z ewentualnymi późniejszymi jej zmianami, a także wszystkich wierzytelności pieniężnych z tytułu wszelkich umów zawartych w ramach umowy o limit wierzytelności.
Takie uzasadnienie wniosku o wpis hipoteki nie spełnia wymogów oznaczenia wierzytelności wynikających z art. 65 ust. 1 KWU, co w tym zakresie trafnie ocenił Sąd odwoławczy, oddalając apelację od postanowienia oddalającego wniosek o wpis hipoteki.
W tej sytuacji nie doszło zatem do naruszenia art. 626[9] KPC przez jego zastosowanie, ponieważ - wbrew stanowisku skarżącego - nie istniała podstawa do uwzględnienia wniosku o wpis hipoteki, wobec jego sformułowania w sposób nie spełniający ustawowych wymogów art. 65 ust. 1 KWU.
Postanowienie SN z dnia 23 października 2015 r., V CSK 20/15
Standard: 45399 (pełna treść orzeczenia)