Postępowanie wieczystoksięgowe w zakresie badania przesłanek rękojmi wiary publicznej
Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych (art. 5 u.k.w.h.) Zakres kognicji sądu wieczystoksięgowego w sprawach o wpis (art. 626[8] § 2 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Kwestia rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych pozostaje jednak poza kognicją sądu wieczystoksięgowego. Sąd ten nie może rozstrzygać, czy istnieją przesłanki do uznania, że wnioskodawcę - tu nabywcę wierzytelności hipotecznej -chroni rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych (post. z 18 czerwca 2009 r., II CSK 4/09.
Jeżeli na skutek wpisu stan prawny ujawniony w księdze wieczystej stał się niezgodny z rzeczywistym stanem prawnym, ten kto tak twierdzi będzie mógł dochodzić usunięcia niezgodności na podstawie art. 10 u.k.w.h., a wyrok wydany w takiej sprawie będzie stanowić podstawę do dokonania prawidłowego wpisu - wykreślenia. Wyrok ten wiąże sąd wieczystoksięgowy.
Dołączona do wniosku o wpis zmiany wierzyciela hipotecznego, umowa sprzedaży wierzytelności hipotecznej, nie zawierająca poświadczenia podpisu zbywcy wierzytelności w sposób odpowiadający wymogom z art. 88 Pr.o.n, nie dokumentuje zmiany wierzyciela hipotecznego dla potrzeb wpisu tej zmiany w księgi wieczystej. Wniosek taki powinien być oddalony z powodu przeszkody do jego dokonania, w rozumieniu art. 626[9] k.p.c.
Postanowienie SN z dnia 17 listopada 2011 r., IV CSK 74/11
Standard: 45405 (pełna treść orzeczenia)
Kognicja sądu wieczystoksięgowego jest ściśle określona przez art. 626[8] § 2 k.p.c. i nie obejmuje badania ani rozstrzygania jakichkolwiek sporów o istnienie lub nieistnienie prawa, które ma być wpisane (wykreślone), zarówno w charakterze przesłanki rozstrzygnięcia jak i samego rozstrzygnięcia.
Postanowienie SN z dnia 23 lutego 2011 r., V CSK 235/10
Standard: 68278 (pełna treść orzeczenia)