Wspólność łączna majątku spółki; majątek spółki cywilnej
Współwłasność łączna w spółce cywilnej (art. 863 k.c.) Współwłasność w częściach ułamkowych; współwłasność łączna (art. 196 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Z chwilą zawiązania spółki cywilnej powstaje wspólny, niepodzielny majątek wspólników, na zasadzie wspólności łącznej.
Wspólność łączna oznacza niepodzielność majątku oraz brak określenia wysokości udziałów przysługujących poszczególnym wspólnikom; każdy z nich jest współwłaścicielem majątku jako całości oraz każdej rzeczy i prawa wchodzących w jego skład. Przed rozwiązaniem spółki nie da się więc uzasadnić samodzielnej legitymacji wspólnika do żądania na własną rzecz wierzytelności objętej taką wspólnotą lub żądania solidarnego na rzecz wspólników.
Artykuł 863 k.c. ma charakter imperatywny, wyłączający możliwość korekt ze strony wspólników.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 23 kwietnia 2021 r., V AGa 49/19
Standard: 57149 (pełna treść orzeczenia)
Z przepisów art. 863 k.c., 875 k.c. oraz 875 k.c., wynika pośrednio, że jednym ze skutków prawnych zawarcia umowy spółki jest powstanie ustroju majątkowego tzw. wspólności łącznej, odnoszącego się do aktywów majątkowych, które wspólnicy wnieśli do „spółki” tytułem wkładów oraz aktywów majątkowych nabytych przez nich w ramach wspólnie prowadzonej działalności.
Przepisy kodeksu cywilnego, w przeciwieństwie do przepisów kodeksu spółek handlowych dotyczących spółki jawnej (art. 28 k.s.h.) nie określają charakteru i źródeł pochodzenia składników majątku spółki cywilnej.
W doktrynie przyjmuje się, po pierwsze, że na majątek spółki składają się własność rzeczy, w tym pieniędzy i inne prawa majątkowe, zarówno rzeczowe, jak i obligacyjne stanowiące wkłady do spółki, a także roszczenie o wniesienie takich wkładów. Po drugie, w skład majątku spółki wchodzą również aktywna nabyte w toku i w ramach działalności spółki.
W związku z tym, że spółka cywilna jest wyłącznie stosunkiem zobowiązaniowym, a nie odrębnym podmiotem prawa, majątek spółki, z prawnego punktu widzenia, jest majątkiem wspólnym wspólników, odrębnym od majątku osobistego każdego z nich. Jest to tzw. wspólność łączna i w zasadzie niepodzielna.
Łączny charakter wspólności, o której mowa, wyraża się w tym, że w czasie trwania spółki wspólnicy mogą korzystać ze wspólnego majątku jedynie razem (łącznie) i tylko dla realizacji wspólnego celu gospodarczego. To z kolei oznacza, że wspólnicy jako „zbiorowy” dłużnik odpowiadają z majątku wspólnego za zobowiązania spółki, czyli za zobowiązania zaciągnięte wspólnie. Oprócz tego odpowiadają oni za solidarnie, swoimi majątkami osobistymi za te zobowiązania (art. 864 k.c.). Odpowiedzialność solidarna wspólników spółki cywilnej ma charakter pierwotny, a nie subsydiarny jak ma to miejsce w przypadku odpowiedzialności wspólników spółki jawnej.
Wyrok SO w Olsztynie z dnia 13 czerwca 2017 r., I C 472/15
Standard: 16445 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 66382
Standard: 70761